CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 1. 10

01. 10. 2023

Pondělí
🏥jednání v bývalé nemocnici Jaroměř o připravované výstavbě ZZS a DZOP
⛷setkání se zástupci Lyžařského svazu ČR o strategii vytvoření základní sítě sportovní infrastruktury pro běžecké lyžování v ČR se zaměřením na sportoviště v našem kraji
🛩s pořadateli leteckého dne v HK jsme diskutovali o možném rozsahu spolupráce při příštím ročníku
🚧příprava na jednání se SFDI a ŘSD ohledně rekonstrukcí silnic v blízkosti nedávno dostavěného úseku dálnice z HK do Jaroměře
💰porada vedení kraje, na níž kromě projednání individuálních dotací, kdy chceme například poskytnout další příspěvek na rekonstrukci DD v Broumově nebo dar pro PČR v kraji, jsme projednali i připravované investice do objektů poskytujících sociální služby v Nové Pace a ve Vrchlabí
🥇🥈🥉v prostorách krajského úřadu jsem přivítal naše středoškoláky úspěšné v celostátních a mezinárodních sportovních, řemeslných či programátorských a výzkumných soutěžích. Jejich množství a šíře zájmu nám dává naději, že budoucnost je v dobrých rukou. Poděkoval jsem jim i jejich pedagogům, rodičům i odborným mentorům za jejich zápal i skvělou reprezentaci kraje a popřál jsem jim, aby jim tyto úspěchy pomohly k další motivaci a rozvoji. K poděkování patřila i malá odměna v podobě voucherů na sportovní potřeby dle vlastního výběru.
👨‍💼jednání se starostou Čestlic o dotacích a dalším fungování DSO Obecní voda, přičemž jsme se shodli na tom, že při případné likvidaci dobrovolného svazku obcí bude velmi problematické udržet doposud poskytnuté dotace na výstavbu kanalizací a vodovodních zdrojů

Úterý
👨‍💼👩‍💼v rámci návštěv starostů/tek Lupenice, Hřibiny-Ledská a Pec pod Sněžkou jsem jednal nejen o plánech a dalším rozvoji těchto obcí a města, ale také o některých konkrétních problémech a jejich možném řešení – více viz můj úterní příspěvek.
🏫a na KÚ jsem přivítal starostu Libčan, s nímž jdem probral mimořádnou havarijní situaci ve zdejší ZŠ, a to i v souvislosti s plánovanými investicemi obce.
📝setkal jsem se také s tajemníky měst a obcí k přípravě na kongres chystaný ve Špindlerově Mlýně
📑zabýval jsem se závěry kontrol v Dětském domově v Nechanicích
👏setkal jsem se s mažoretkami souboru Střípky z Olešnice u Chlumce nad Cidlinou, které nedávno vybojovaly první místo na Mistrovství světa mažoretek v Liverpoolu a skupina Olešnické mažoretky obsadila 3. místo ve starší kategorii. V loňském roce se staly se mistryněmi České republiky. Také jim patřila moje velká gratulace a poděkování za reprezentaci, nechyběl malý dárek a přání budoucích úspěchů. A aby si usměvavé slečny odnesly z krajského úřadu i něco navíc, seznámil jsem je s tím, jak vlastně vedení kraje a celý úřad funguje

Středa
🏗🛤čekalo mne několik jednání v senátní kanceláři v Náchodě – například o dokončení záměru výstavby výrobní haly firmy Filipa v Hořicích, která bude primárně zaměstnávat osoby se zdravotním postižením, dále k záměru jednoho investora na výstavbu bytů v Rychnově nad Kněžnou, ale také se zaměstnancem ČD o rozvoji regionální železniční infrastruktury a plánu nasazení nových vlaků od příštího roku.
...🏫Oslavy 110 let a den otevřených dveří Střední průmyslové školy Otty Wichterleho v Hronově (spsow.cz), která si v uplynulých pěti letech prošla transformací a konsolidací ze tří původních do dvou současných míst (Hronov a Velké Poříčí), patří dnes mezi stěžejní střední školy v této části regionu. Nabízí kromě těch tradičních technických i řadu nových atraktivních oborů spadajících do oblasti rozvíjejícího se kreativního průmyslu – více viz můj středeční příspěvek.

Čtvrtek
🎉🇨Den české státnosti spojený také se Svatováclavskými oslavami jsem strávil dílem na kulatinách, dnes už z hlediska architektury historicky cenné, turistické Jiráskovy chaty, která zde byla včetně jí dominující rozhledny postavena před 100 lety dle návrhu Dušana Jurkoviče. Dnes spadá, stejně jako dalších 13 podobných objektů z nichž 7 je na území našeho kraje, do péče Klubu českých turistů. Více – viz můj čtvrteční příspěvek.

Pátek
✍️společně s Libereckým a Středočeským krajem je i ten náš signatářem memoranda o geoparcích, jehož cílem je jejich systematická podpora, abychom prostřednictvím rozvoje ohleduplné turistiky, cíleného vzdělávání a výzkumu, zachovali jejich jedinečný potenciál i pro další generace. Zvýší se tak rovněž finanční stabilita správy a tím i smysluplné plánování jejich rozvoje a ochrany. V našem kraji je to zejména pod ochranu UNESCO spadající geopark Český ráj či Geopark Broumovsko.
🐑v Babí u Trutnova jsem se zastavil u chovatele ovcí Oldřicha Kocka, který bohužel v minulém týdnu přišel o 19 ovcí v důsledku útoku vlka, a tak chodí už pět dnů spát až v pět hodin ráno, aby svá stáda ohlídal. Probrali jsme všechny probíhající aktivity kraje spojené se snahou najít rovnováhu mezi ochranou vlka a veřejným zájmem v oblasti chovatelství, náhrady škod, ale i možnosti kraje, jak pomoci se vybudováním efektivnějšího zabezpečení.
👴👵zúčastnil jsem se otevření právě dokončené stavby nového domova pro seniory v Žacléři, jenž bude součástí nové organizace Rýchorské domovy sociální péče (mění se tak původní název Lampertice). Nový domov pro seniory kromě 42 trvalých lůžek disponuje i 10 místy odlehčovací služby pro osoby se sníženými schopnostmi, která doposud na Trutnovsku chyběla. Tu mohou využít rodinní příslušníci starající se o seniora se sníženými schopnostmi v domácím prostředí a nyní potřebují dočasně pomoci například kvůli změně svého zdravotního stavu nebo si alespoň chvíli odpočinout. Moderní vybavení nejen sníží budoucí provozní náklady, ale věřím, že také ulehčí namáhavou práci ošetřovatelům a zdravotnímu personálu a umožní zdejším klientům důstojné prožití seniorského věku. Hlavní jídelna v přízemí s výhledem do parku může zároveň sloužit jako multifunkční místnost například pro konání akcí nebo školení personálu. Kuchyň splňuje nejpřísnější technologické a hygienické normy a umožňuje vaření i v nočních hodinách. Na každém ze tří podlaží je terasa pro relaxaci klientů i společenská místnost vybavená indukční smyčkou pro zesílení příjmu naslouchadel u osob se sluchovým postižením. Součástí jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů je hygienické zázemí. Více jak polovina pokojů disponuje zvedacím zařízením pro imobilní klienty, další pokoje mají lůžka s laterálním náklonem pro komfortnější pobyt. S celkovými náklady na stavbu nového objektu za více jak 166 milionů pomohla dotace ministerstva práce a sociálních věcí 60 miliony korun a za pořízení vnitřního vybavení jsme zaplatili dalších 15 milionů korun. Na akci se také podílelo i samotné město Žacléř, a to rekonstrukcí zpevněných ploch a provedením dalších venkovních úprav.

Sobota, neděle
🚴v rámci víkendového „odpočinku“ jsem tentokrát vyrazil se svým starším synem Martinem na cyklo vyjížďku k polským sousedům do Bludných skal. Pár zastávek na občerstvení spojených s debatami o životě a najetých sedmdesát kilometrů bylo nakonec velmi příjemným vytržením z běžného pracovního kolotoče a osvěžením obvyklých víkendových aktivit.
🎊 A ještě jsem přijal pozvání na oslavy 300 let kostela a 100 let školy v městysu Nový Hrádek.
Pěkný zbytek víkendu a krásný nadcházející týden Vám všem!🙂