CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 15.9.

15. 09. 2019

Pondělí
👨‍💻👩‍💻Zastupitelstvo kraje - polovina ze 128 bodů programu se týkala majetkových věcí (prodeje, souhlasy vlastníků apod.) a dále to bylo například:
schválení smlouvy mezi Pardubickým a naším krajem o zajištění železniční dopravy na tratích přesahující území jednotlivých krajů.🚆Myslím, že snad každý cestující ve vlacích na tratích do Letohradu, Chocně nebo Pardubic kvituje s potěšením, že nemusí na hranicích kraje do jiné vlakové soupravy. Zhruba 250 tisíc km, které zajíždíme vlaky do sousedního kraje, bude i v nacházejícím období refundováno cca 35 miliony korun.
schválena byla i tzv. 3. změna rozpočtu, která upravuje hospodaření kraje pro zbytek roku
a v sociální oblasti jsme museli schválit ještě jeden bod🤦‍♂. Pamatuji si, jak ministryně financí a ministryně sociálních věcí opakovaně ujišťovaly veřejnost o tom, že chybějící miliardu na platy zaměstnanců v sociální oblasti vyřeší a peníze najdou. Ptal jsem se sám sebe, kdepak je najdou, když nedávno předtím ministerstvo financí přiznalo, že státní pokladnička penězi na rozdávání zrovna neoplývá. Výsledek?! V médiích: oslavné příspěvky na sociálních sítích, tisku a rozhovory o tom, že peníze se našly.💰 V reálu: žádné chybějící peníze vyčleněny nebyly, ale zaplatit to musí kraje za ze svých rezerv, neboť oproti státu hospodaří v kladných číslech. Aneb každý správný skutek je třeba trestat – konkrétně - „trest“ je ve výši 70 milionů.
…poslední rozloučení v Červeném Kostelci s blízkým člověkem mi na závěr dne připomnělo, jak málo času máme na to, abychom po sobě něco zanechali, jak jej někdy marníme soubojem s malostí a malicherností, a to důležité míjíme.🤔

Úterý, středa
… cestou do práce jsem si přečetl - https://www.novinky.cz/…/koalicni-ostuda-vlada-nemela-dost-…
💁A přestože jsem očekával, že si AB v řadách koaličních poslanců udělá „pořádek“ a nakonec k odhlasování této věci dojde, přiměl mne tento článek i k zamyšlení, jímž jsem se musel vrátit o den dříve na jednání Zastupitelstva kraje. Bohužel, se s obdobným problémem (i když si to někteří kolegové nepřipouští) potýkáme i v rámci regionální politiky. Jsem zvyklý věci řešit bez zbytečného odkladu a dotahovat je. Avšak v okamžiku, kdy nejsme schopni z důvodu nedostatečné účasti zastupitelů projednat – resp. schválit - záležitosti, u nichž jsme došli v přípravných jednáních v koalici ke shodě, mi přijde více než důvod k zamyšlení. Doposud jsem v rámci koaliční spolupráce prosazoval zejména motto „musíme si pomáhat“ a hledat společné priority i cesty k jejich naplnění, ale po třech letech jsem dospěl k názoru, že je čas na „musíme v tom udělat pořádek“.
🗄oba dva tyto dny jsem strávil řadou jednání a vyřizování agendy z oblasti dopravy na krajském úřadě - například:
projednávání změn a nové objednávky železničních spojení. Pečlivě jsem se seznamoval s výsledky projednávání s obcemi na tratích 020 a 026, neboť velmi často osobně odpovídám občanům na jejich připomínky k železniční dopravě a snažím se dělat maximum pro to, abychom nikomu zbytečně nekomplikovali dopravu do práce, školy apod.
diskuse s ČD o financích na příští půlrok - vůbec se mi nelíbí, že ČD snižují své výnosy (například výběr za jízdné), ale po nás chtějí peněz více!!!
s kolegy z dopravy jsme probírali stav prací na našich krajských silnicích - a například přes probíhající projektovou dokumentaci k celkové rekonstrukci silnice v okolí obce Zálesí u Dvora Králové nad Labem musím prozatím s ohledem na nedostatek financí požádat o zařazení této silnice do plánu pouze dílčích oprav. Ale zajímám se - i v této souvislosti - podrobně o stav příprav na stavební sezónu v roce 2020.
byli jsme nuceni řešit také problémy s některými dopravci – resp. nesrovnalosti mezi objednávkou autobusů, realitou ujetých kilometrů a plnění stanovených podmínek v návaznosti na vyplácené finance. Doufám, že i když někdo z dopravců tzv. neuspěje v soutěži, bude plnit své závazky do posledního dne a nebudeme se dohadovat jako malí kluci na písku.
dále jsem projednával posílení rozpočtu na výkupy pozemků pro stavby silnic
projednávali jsme problémy odpolední dopravy z Dobrušky a možnost posílení o jeden železniční spoj. Provedeme šetření a zkusíme najít řešení.
zabývali jsme se i provizorními zastávkami autobusů při rekonstrukcích silnic - například v Klenech u České Skalice. Důrazně jsme upozornili příslušné dopravce na značení a povinnosti při zajištění autobusových spojů.

Čtvrtek
…na cestách jsem si stačil přečíst💻- https://www.ceskenoviny.cz/…/zalobci-doufaji-ve-zme…/1796715 💁‍♂Bez přihlédnutí k námitkám a předloženým návrhům opozičních stran, sněmovny, senátu či hlavního státního zástupce, předložila Marie Benešová svou verzi novely zákona. Justice má být patrně skutečně nezávislá, ale je bohužel škoda, že hlavně na jiných názorech?!😕
…a na Twitteru také toto🙈:
Vlastimil Weiner @VlastimilWeiner
Žádné kamarádství. Ani po 3 letech spolupráce. Rivalita mezi hejtmanem @hkregion@stepanjiri1(@CSSD) a jeho 1. náměstkem @Martin_Cervicek(@ODScz) je už viditelná. Kam jezdí jeden,druhý ne. Už i pořadatelé akcí zvou programově jednoho či druhého. Oba chtějí být za rok hejtmanem.
k tomu snad jenom mohu dodat🤷‍♂ - ještě, že máme redaktory ČT, kteří vědí kdo, s kým kamarádí a kdo ne, a navíc mají fundovaný politologický vhled do politické situace, takže mohou veřejnost již s ročním předstihem informovat, kdo bude kam kandidovat, aniž by byly už napsány kandidátky. Děkujeme.🙈
…přijal jsem pozvání na Hornický den v Žacléři, ale předtím jsem ještě provedl kontrolu pokračující rekonstrukce průtahů Žacléřem🚧. Následně jsem se zúčastnil slavnostního zahájení hornického setkání, které kromě hornické hymny a proslovu zahrnovalo i poněkud neobvyklý přípitek 😳 - ale peprmintový likér s Fernetem má prý stejné barvy jako havířská vlajka. Trochu jsem se obával, abych nenabyl stejných odstínů🙂, ale v průběhu konkrétních jednání ohledně rozvoje a revitalizace hornického území v našem kraji, ze mne vše vyprchalo velmi rychle. Není mou snahou přibrat si snad další kompetenci, ale někdo do "politických" slibů, které v nedávných týdnech zazněly, musí dát řád a formulovat parametry odpovědnosti za to, co můžeme jako vedení kraje opravdu udělat a nejenom slíbit.💁‍♂ Navíc hodně plánů se nakonec může týkat i dopravní infrastruktury, a proto jsem rád, že se k této oblasti nebude vyjadřovat někdo nekompetentní.
📽v podvečer jsem navštívil ještě EKO Farmu Bílý Dvůr v obci Bělý u Machova, kde se koná – už druhý ročník - Farmářského filmové léta. Přijel jsem nejenom proto, že Kraj tuto „sousedskou“ společenskou aktivitu dvou mladých farmářů podporuje, ale hlavně proto, že letos se rozhodli výtěžkem z dobrovolného vstupného pomoci obecně prospěšné společnosti Popálky – resp. její činnosti, která je zaměřena na prevenci, ale i pomoc po úrazech popálením a rád tuto iniciativu podpořím i osobně. 🙂

Pátek
 👨‍🏫můj první poprázdninový školní den na SŠIS ve Dvoře Králové nad Labem. Byl jsem moc zvědavý na svoji novou 1. A, ale těšil jsem se i na své - po prázdninách viditelně dospělejší -druháky, které sice letos už učit nebudu, ale určitě je budu zpovzdálí dále sledovat.
💡registrovali patrně všichni - https://www.novinky.cz/…/statni-zastupce-zastavil-stihani-o…
💁‍♂Naprosto respektuji rozhodnutí státního zastupitelství v této kauze. Jenom chci věřit ve stejně odpovědný a kompetentní přístup ke všem kauzám, a snad i doufat v kratší než čtyřletou dobu šetření, zda je či není daný případ na postoupení k soudu. 🤔A premiéra, který nebude - ať už s jakýmkoliv výsledkem - ústřední postavou jedné problematické kauzy za druhou, rozdělující rodiny i celou zemi, bych si přál též.
🎉odpoledne v Hněvčevsi jsem byl jedním z gratulantů na oslavě 70. narozenin mého kamaráda a velkého zemědělce Honzy Peška, k jehož práci a snaze, navrátit zemědělství v naší zemi respekt i relevantní podmínky, chovám velkou úctu. Snad mu ke kovbojskému klobouku, který také dostal, padne i malá osobní zbraň od generála.🙂

Sobota, Neděle
🤦‍♂člověk míní – resp. plánuje (jak v sobotu navštíví Dožínky v Hradci Králové, ověří si, jak zafungovaly mimořádné nasmlouvané autobusové spoje na vinobraní do Kuksu, trochu se pobaví na zahájení Hrnce smíchu v novém Městě…) – no, a ÚHOS mění - zrušil tendr na dodavatele veřejné autobusové dopravy v KHK.🚌 A tak jsem velkou část soboty strávil v kanceláři na úřadě. Stanovisko kraje je shrnuto zde👉: http://www.kr-kralovehradecky.cz/…/antimonopolni-urad-zrus…/ Bohužel to není ojedinělý případ, kdy obdobné zakázky není možné v ČR díky nesprávnému posuzování vysoutěžit. A proto se nejen za kraj, ale i v senátu budu nepředvídatelností a nejednotností při posuzovaní soutěží více zabývat. 👨‍💼
…alespoň odpoledne jsem stačil navštívit v Novém Městě nad Metují místostarostu Libora Hovorku v rámci setkání s německým partnerským městem Hilden. Toto partnerství bylo uzavřeno před 30 lety v září 1989, tedy v době, kdy „kamarádit se Západním Německem“ bylo velmi nestandardní.🙂
…odpoledne jsme s malým Toníkem vyrazili na zakončení Farmářského filmového léta🎞 na promítání pohádky Jak vycvičit draka…ale namísto pohádky se ukázalo, že nemá cenu snažit se „vycvičit“ malého draka Toníka k pozornému sledování, a tak jsme jenom poděkovali všem, kdo se připojili a příspěvkem podpořili Popálky o.p.s..
…v neděli jsme nemohli vynechat 🚂Den železnice v Trutnově, který si Toníkovu pozornost získal okamžitě. Krásný nadcházející týden Vám všem!🍀