CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 16.5.

16. 05. 2021

Pondělí
👩‍💼👨‍💼porada vedení a následně standardní schůze Rady KHK se 67 body programu především z majetkové, investiční a dopravní oblasti. Kromě toho bylo na programu zhodnocení průběhu dostavby rekonstrukce pevnosti 🧱Dobrošov a výsledků našeho soutěžení v dotačním programu REACT o💰 financování projektů do nemocnic (z pěti žádostí jsme uspěli dvakrát, v ostatních případech jsme skončili těsně pod čarou, nicméně vzhledem k tomu, že bylo avizováno navýšení finančních prostředků do těchto programů, měli bychom následně uspět se všemi projekty). 🌉Věnovali jsme se i problematice zásadního zhoršení technického stavu některých mostů (například Temný důl apod.). Již na předchozím jednání s odpovědnými pracovníky ÚDRŽBY SILNIC KHK jsem kladl důraz na to, aby se letos zahájená rekonstrukce mostu na trase do Pece pod Sněžkou (Velká Úpa) zrychlila.
💰Probrali jsme i přísliby z minulosti pro města, která se rozhodla pro investice v sociální oblasti, a po dopracování podkladů budeme muset příště říci, zda na všechny sliby z minulosti máme, popřípadě v jakém roce jsme schopni pomoci.
📃dvě jednání o předběžném plánu předložených individuálních dotací v tomto roce ke schválení. Platí, že pokud se nečekaným způsobem nezlepší letošní příjmy do rozpočtu oproti aktuální predikci, budeme nuceni se v letošním roce s celkovými výdaji za dotace pohybovat cca na 1/4 objemu minulého roku, t.j. kolem 100 mil Kč. Přesto jsme i tak schopni kromě standardních dotačních programů částečně pomoci v oblasti sportu, společenských aktivit, a hlavně obcím v kritické situaci s dokončením potřebných investičních akcí. To, co jsme předběžně projednali, budeme schvalovat na příštím zasedání Rady KHK.

Úterý
🗒️s předsedou kontrolního výboru jsme se sešli nad plánem dalších kontrol
🏨s místostarostkou Dvora Králové nad Labem jsme diskutovali průběh očkování, informace k výstavbě operačních sálů a záměr nemocnice usilovat o zařazení do urgentní sítě zdravotnických zařízení
💦s kolegy na KÚ jsme probrali vznik a plán činnosti nejen protipovodňové komise, ale nově dle zákona i zřízení komise pro sucho
👨‍⚕‍s radním pro zdravotnictví jsme řešili aktuální problémy SÚKL, zdravotnického holdingu a personální oblast související se zajištěním zdravotní péče v jednotlivých krajských nemocnicích
🖥️videokonference Asociace krajů s vládou na téma očkování a vývoj epidemie, kdy jsme byli informováni o plánu spuštění registrace 💉očkování pro další kategorie osob (v nadcházejícím týdnu pro zájemce 40 + a nejpozději do konce května by mělo být očkování k dispozici pro kohokoliv bez omezení kategorií). V našem kraji očkujeme v návaznosti na dodávky vakcín, které dostáváme od státu a máme vyočkováno téměř 218 tisíc dávek, přičemž od 2. ledna do 12. května měl kraj k dispozici dohromady 222 tisíc dávek. Očekáváme 28 tisíc dávek tento týden (3100 dávek Astra Zeneca a cca 22 tisíc dávek Pfizer, koncem týdne Moderna 3600 dávek). Očkuje se nadále na devíti očkovacích místech ve zdravotnických zařízeních a v jednom očkovacím centru v Rychnově nad Kněžnou. Do očkování se v kraji zapojují také praktičtí lékaři. Ti ve svých ordinacích vyočkovali už přes 30 tisíc dávek a naší snahou v je jim poskytnout všechny vhodné typy vakcín (AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson), máme-li je k dispozici. Královéhradecký kraj je nejproočkovanější region co do počtu osob na 1000 obyvatel podle místa bydliště, a to 266 osob na 1000 obyvatel.
🦠Epidemická situace v regionu se stále zlepšuje. Dokazuje to rozdíl týdenních přírůstků nových případů nákazy, kdy za uplynulých sedm dní v kraji přibylo 172 nových případů, zatímco na přelomu února a března to bylo přes 5000 nově nakažených týdně. Od začátku pandemie podle oficiálních čísel prodělalo onemocnění Covid-19 188 osob na 1000 obyvatel v kraji.

Středa
…nepočítám-li vánoční či velikonoční svátky, tak jsem si užil první den dovolené od nástupu do pozice hejtmana.🙂 Ale abych nevypadl z rytmu, odpovídal jsem alespoň na pracovní telefonáty. 🌉Jedním z nich byl například se starostou Pece pod Sněžkou k problematice mostů na silnici Vrchlabí - Pec pod Sněžkou (most č. 296-009 Temný Důl). Vzhledem ke skutečnosti, že stav mostu se zhoršil výrazně dříve, než jak se dalo dle předchozích kontrol očekávat, musíme se pustit do řešení situace již v letošním roce. Nejprve to bude provizorium a příští rok plnohodnotná rekonstrukce. Podle toho, jaká bude v následujícím roce finanční situace, navázali bychom na tuto rekonstrukci ještě dalšími dvěma mosty (všechny 3 jsou ze 70 let a říká se jim tzv. Polské mosty neb je stavěli Poláci), přičemž rekonstrukce každého jednoho z nich představuje 45 mil korun. 🛣️Další tel. hovory se týkaly například záměru přečíslování silnic v Novém Městě nad Metují nebo 🤝přípravy na vládní návštěvu v průmyslové zóně Rychnov nad Kněžnou, kterou jsem pravděpodobně inicioval svou návštěvou u premiéra, kde jsem se dožadoval dodržení úkolů vyplývajících z usnesení, které se vláda v minulosti zavázala naplnit k rozvoji tohoto regionu.

Čtvrtek
🏨jednání v náchodské nemocnici, které jsem musel spojit i s neplánovanou kontrolou achillovy paty/šlachy - fotbálek před 14 dny si tak trochu vybral svou daň. Nicméně návštěva byla primárně o
problematice vyhlašovaných/poptávaných nových ambulancí (např. v oblasti urologie, cévní chirurgie apod.), a to i s ohledem na stávající zajištění a schopnost poskytovat tuto péči v nemocnicích Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Zajímal jsem se o dále probíhající stěhování jednotlivých oddělení, ale i řešení interpersonálních problémů souvisejících se stabilizací zdravotnického personálu, která je v této nemocnici snad již na dobré cestě. Probrali jsme také další postup na projektech financovaných ministerstvem místního rozvoje v souvislosti s dalšími nákupy potřebné zdravotnické techniky.
… ⚽společným podpisem memoranda mezi FAČR, KHK a městem HK jsme stvrdili avizovaný záměr. Radost z toho mám nejenom jako milovník fotbalu, ale i jako hejtman kraje, ve kterém má fotbal velkou oblibu a tradici, a jsem přesvědčen, že i mladé nadějné talenty. Za kraj pak mohu slíbit tomuto projektu podporu, neboť sport, a zejména ten kolektivní, může dát mladým lidem do života mnoho užitečného.
👨‍💼jednání s ředitelem Lázní Bělohrad o aktuálním stavu řešení, resp. společné snahy města a kraje vytěsnit tranzitní nákladní dopravu z místní lázeňské zóny změnou dopravního značení. Mluvili jsme ale také o dalších záměrech lázní k zajištění zdravotní péče nejen pro lázeňské hosty.
👀také jsem zaznamenal https://www.idnes.cz/.../karel-havlicek-wifi-zahradky...
🤦‍♂‍Superministrovi asi nestačí jenom řídit dva resorty, ale cítí se povolán rozhodovat o tom, jakým způsobem můžeme trávit svůj volný čas, respektive jak velký máme mít dvorek a kolik na něm smíme strávit času?!

Pátek
🦠videokonferenční setkání krajského AntiCovid týmu a pravidelné zhodnocení situace v oblasti zdravotnictví, sociální oblasti a školství nebo ve fungování IZS v souvislosti s epidemií, očkováním a testováním. Přičemž za nejvíce potěšující považuji to, že už se ve všech uvedených oblastech bavíme především o běžných úkolech a průběhu návratu do normálu.🙂
🗄️v mezičase jsem se stačil vypořádat s hromadou úředních papírů, abych mohl dále pokračovat např. jednáním🚂 k nastavení spolupráce mezi Národním technickým muzeem, železničním muzeem Výtopna v Jaroměři, Muzeem východních Čech a krajem, a to třeba v souvislosti s možností zapůjčení exponátů do našeho kraje – zejména pak v budoucnu opět i historické lokomotivy Ringhoffer, který je tak trochu naší srdcovou záležitostí. Závěrem jednání bylo dohodnuto, že NTM připraví smluvní dokument, na jehož základě by již v blízké době mohlo zapůjčit několik exponátů ze své objemné sbírky železniční techniky do Jaroměře. A pokud se spolupráce osvědčí, věřím, že se otevře i cesta návratu naší unikátní mašinky zpět do kraje. (více – viz můj páteční příspěvek)

Sobota, neděle
👨‍👩‍👦‍👦odpočinek, čas s rodinou a příprava na další týden. 💁‍♂‍Do něj Vám všem přeji hodně zdraví a snad i trochu radosti z postupného návratu k obyčejným, a přesto v posledních měsících pro nás tak vzácným, věcem. A rád bych věřil i tomu, že další kroky k normálu budou provázeny i normálním způsobem uvažování těch, kteří nastavují podmínky jejich uvolňování.🙂