CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 20. 8. - 26. 8.

26. 08. 2018

Pondělí
... cestou do práce na mne „vyskočilo“: https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=480877&sId=&mId
Tak jsem si snad jenom po ránu připomněl, že jako jednu ze svých priorit v případě zvolení do Senátu chci prosazovat naše regionální zájmy související s dopravou v Královéhradeckém kraji, kterou mám u nás v kraji na starosti.
 Rada kraje a rekordních cca 150 bodů agendy vedení kraje jsme zvládli projednat během dopoledne a mohli jsme následně věnovat dostatek prostoru na podrobnou diskuzi k dotačním programům pro rok 2019. Ze závěrů diskuze mám pocit, že se snad vydáváme přehlednější a smysluplnější cestou pro náš region.
…na závěr dne: https://ct24.ceskatelevize.cz/…/2570701-stat-centralne-nena…
Vzpomínám si na přesvědčivé prohlášení o úsporách pro stát například při nákupech papíru. Realita je ale zjevně odlišná, a to nejenom proto, že málokteré ministerstvo dodržuje deklarovaný záměr (např. pokud je cena papíru nižší od původního dodavatele oproti vysoutěženému centrálnímu dodavateli…). Tento stav mne pochopitelně netěší, ale zároveň díky své zkušenosti vím, že jednoduchý populismus postavený na líbivých ale velmi zjednodušeních řešeních nefunguje. Je třeba dělat postupná systémová opatření, která pro konkrétní ministerstva ovlivní jednotlivé kapitoly rozpočtu, budou vyhodnocovat odlišnou praxi a vyvozovat odpovědnost jednotlivých představitelů.

Úterý
 50. výročí okupace naší republiky vojsky Varšavské smlouvy. Nebyl jsem tehdy ještě na světe, ale i tak si velmi dobře uvědomuji, jak datum 21. srpna 1968 a dalších dvacet následujících let normalizace ovlivnilo život všech v naší zemi. A myslím, že nejenom kulaté číslo tohoto výročí, ale i plíživé náznaky možného nebezpečí – opětovné ztráty našich svobod a demokratických principů - jsou varovným signálem, který bychom neměli přehlížet. Pokud mohu soudit dle reakcí, které jsem ve společnosti v těchto dnech zaznamenal, chci věřit tomu, že si to neuvědomuji sám. Měli bychom si to nejenom uvědomit. Měli bychom dělat vše proto, abychom za krátko zase jenom potají nevzpomínali na to, jaké to bylo, když jsme se směli svobodně rozhodovat, vyjadřovat své názory a svobodně myslet .
 dvanáctá Pražírna a velmi konkrétní témata – silnice ve Smiřicích, Holohlavech a návazných komunikacích. Nové úkoly jsem si pečlivě zapsal a budu se jim s kolegy určitě věnovat. Dalším tématem bylo školství – není v mé gesci, ale diskutované postřehy budu konzultovat s kolegyní, která má školství na starosti. Na závěr velmi zajímavá a živá diskuse, která mne utvrdila v tom, že má-li se v naší aktuálně politiky rozdělené společnosti něco změnit, je třeba politiky, které jsme si zvolili nebo na podzim zvolíme, nutit k tomu, aby si naši důvěru odpracovali a ne jenom „odslibovali“.😉

Středa
...běžná dopolední pracovní agenda. Cestou na republikovou soutěž zásahových jednotek PČR jsem si stačil přečíst: https://pravednes.cz/click…
 napadl mne známý citát z filmu - S tebou mě baví svět: "My vám ty medaile přivezeme“  
 Republiková soutěž zásahových jednotek PČR, kde jsem jako host přihlížel skvělým výkonům soutěžících týmů, mi zvedla náladu. A kromě toho, že se mi vrátily nostalgické vzpomínky na léta v policejní uniformě, jsem rád, že jsem se mohl na vlastní oči přesvědčit o neustále probíhající přípravě naší policie na situace, které vyžadují zásah specializovaných jednotek.

Čtvrtek
…zase trochu čtení: https://www.parlamentnilisty.cz/…/Sef-Frontexu-vyslal-vazne…
 Konečně i šéf FRONTEXu (bezpečnostní organizace EU) přiznává problém neschopnosti státu vracet imigranty, kteří v Evropě pobývají neoprávněně. Snad malý záblesk odkládání politické korektnosti a snahy nazývat věci pravými jmény.
 příjemný podvečer s fotbalem – respektive u příležitosti 25. ročníku Memoriálu Václava Ježka fotbalistů kategorie U-18. Se zástupci krajského fotbalového svazu a technickým ředitelem FAČRu jsem si povídal také o tom jak sport a konkrétně fotbal přiblížit s pomocí Kraje co nejširšímu počtu dětí a mládeže. Mluvili jsme velmi konkrétně a budeme v tom brzy pokračovat s dalšími kolegy na kraji. Jsem přesvědčen – možná i trochu z vlastní zkušenosti, když jsem jako kluk fotbal hrál aktivně - že sport je pro naše děti nejenom důležitou aktivitou pro zdraví, ale naučí je určitému řádu, týmové spolupráci, zodpovědnosti a také jim může významně pomoci překlenout období dospívání.

Pátek
…opět trocha ranního čtení: http://domacinoviny.cz/…/skoro-dva-mesice-strileli-polaci-z…
 Co nejdříve chytit podobné „vtipálky“ a zajistit vyvození jejich odpovědnosti je nesmírně důležité pro dodržování našeho pocitu bezpečí. Jsem rád, že se to policistům v Náchodě podařilo rychle.
 “Muž roku“ v Náchodě. Gratuluji vítězi, oceňuji úsilí všech soutěžících, které věnovali přípravě, a věřím, že je zúročí i ve svém dalším životě. Blahopřeji také organizátorovi Davidovi Novotnému k uspořádání dalšího ročníku této soutěže. Těší mne, že soutěž má i další - charitativní rozměr a letošní výtěžek bude věnován na podporu tří stacionářů u nás na Náchodsku.

Sobota
  Dožínky v Třebešově na Rychnovsku a kromě připomenutí svátku sklizně jsem si díky Liborovi Burianovi ze společnosti MATRIX opět uvědomil, jak moc platí "Kde je vůle, tam je cesta", zemědělství pro něj zdaleka není jedinou úspěšnou oblastí.
…Hasičská soutěž dobrovolných hasičů u nás na Vysokově a můj první start společně s týmem Vysokov B. V disciplíně útok na terč, jsem dostal na starost LP (levou proudnici) a byl jsem opravdu zvědav, zda to po čtyřech trénincích vůbec zvládneme bez chyby dokončit?! Výsledný čas cca 38 vteřin není úplně nejlepší, ale zvládli jsme to bez chyb a minimálně dvě družstva nebyla lepší než my 
  večer Koncert dobrých skutků – charitativní nadstavba soutěže Muž roku. Pro nás Náchoďáky je fajn vidět a slyšet zpívat řadu známých umělců, které většinou vídáme pouze na televizní obrazovce, a koncert je také spojen s dobrým pocitem, že svou účastí můžeme podpořit i dobrou věc.  

Neděle
 trochu zvláštní s ohledem na počasí posledních dnů, ale konečně zase hokej  Už jsem se těšil, až můj starší syn dnešním přátelským zápasem v Trutnově odstartuje další sezónu. Držel jsem mu palce po celý zápas a Vám držím palce, aby poslední prázdninový týden byl plný těch nejhezčích zážitků.