CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 24. 1.

24. 01. 2021

Pondělí
👨‍💼setkání se starosty ORP našeho kraje jsem svolal proto, abych jim v prvé řadě poděkoval za dosavadní spolupráci a vstřícnost při zvládání epidemické situace v jednotlivých částech regionu především ve zdravotnictví a požádal o pomoc i následujícím období při realizaci dobrovolného očkování. Současně jsem je seznámil s aktuální situací, dosavadním průběhem očkování a jeho následným plánem, který dle predikce počítá s větším objemem vakcín. Diskutovali jsme také o dílčích záměrech jednotlivých měst na další období.
💰Rada KHK s více než 60 body programu především z investiční a majetkové oblasti.
💉porada přípravného týmu pro další průběh očkování zejména v souvislosti s případným vznikem očkovacích center v kraji.

Úterý
🩺💉🦠zdravotnický výbor a následné setkání s novináři ( https://youtu.be/0ZukFzoLGa0) bylo opět ve znamení epidemické situace a krajské očkovací strategie – oboje jsem v přehledné prezentaci představil a v diskusi zodpověděl související dotazy. Písemnou formou obdrželi tyto informace v uceleném materiálu také všichni starostové v našem kraji.
🦠Přes narůstající počet pozitivních případů v posledních týdnech, ji díky přístupu zdravotníků na stávající kapacitě 602 lůžek určených pro Covid zvládáme. Situaci sledujeme a řešení připravujeme vždy o krok napřed, abychom nebyli zaskočeni.
💉Očkování především zdravotníků, rizikových pacientů, seniorů a pečujícího personálu v krajských sociálních zařízeních v našem kraji započalo již 8. ledna.
Od pátku 15. 1. v návaznosti na spuštění centrálního registru začalo na sedmi připravených očkovacích místech v nemocnicích také očkování seniorů 80+.
Pro druhou fázi dobrovolného očkování, která má být spuštěna pro náš kraj od 1. dubna a vychází z dosavadní predikce stotisícových dodávek vakcín měsíčně, budou připravena očkovací centra. Uvažujeme také o zřízení dalších očkovacích míst v Broumově, Novém Bydžově a Jaroměři, která by zajistila lepší dostupnost očkování. Základem je zajištění dostatečného počtu personálu.
Potřebné informace či odpovědi na případné dotazy k současnému očkování možné získat také na webu 💻koronavirus.kr-kralovehradecky.cz, a zřízené informační lince📞 495 817 110.
(Více viz můj úterní příspěvek).
🖥️videokonference Asociace krajů s premiérem a ministrem zdravotnictví byla zejména o problémech registračního systému (dostali jsme příslib nápravy a doufejme, že už konečně stát zařídí automatické vyrozumění osoby o uvolnění místa pro očkování). Diskutovali a kritizovali jsme systém přerozdělení dávek vakcín, neboť současný klíč neodpovídá poměru vůči počtu obyvatelů v krajích nad 65 let). Velké rozčarování ze strany hejtmanů zaznělo také k chystanému dočasnému krácení dodávek původně plánovaného objemu vakcín namísto jeho navyšování. 🤷‍♂‍Cokoliv plánovat při neustálých změnách je opravdu nesmírně demotivující a devalvující veškeré vynaložené úsilí o jakýkoliv smysluplný plán.

Středa
💰🏨návštěva ministryně financí, které bylo především o hledání řešení, jak konečně zabezpečit profinancování dlouho diskutované a plánované dostavby Rychnovské nemocnice, přičemž bych rád věřil, že v rámci jednání projevená společná snaha, přinese očekávané ovoce. (Viz můj středeční příspěvek).
🕯️a nejenom cestou na ministerstvo financí okolo vyvěšeného obrazu Jaroslava Kubery, ale opakovaně (zejména v poslední době) jsem si připomněl, že už je to rok, co nás tento - pro někoho možná svérázný politik, ale především člověk, který nikdy neztrácel energii a pragmatický nadhled, opustil. On, stejně jako jeho příklad, jak i ve vysoké politice nepřehlížet „normální“ svět, mi moc chybí.
💉do Královéhradeckého kraje dorazila další dodávka 195 lahviček vakcíny. V kraji jsme už před touto dodávkou od začátku ledna aplikovali cca sedm tisíc vakcín, a proto je další várka nezbytná pro pokračování doposud bezproblémové první fáze očkování. Ve středu došlé vakcíny umožní otevřít nové sloty v rezervačním systému našich nemocnic pro očkování osob starších 80 let. Potud pozitivní zpráva dne. Nicméně, přestože mne pan premiér v rámci úterního osobního telefonátu ubezpečil, že plánovaný objem 62 000 vakcín na 1. Q pro náš kraj nebude krácen, ve středu v podvečer je tu už opět změna! Tento týden se sice dodávky vakcín nezkrátí, ale v dalších třech týdnech to bude zase jinak...?!🤦‍♂‍
🏨pracovní návštěva nemocnice ve Vrchlabí, kde provádí antigenní i PCR testování, od začátku pandemie se zde postarali o více než 150 pacientů s těžším průběhem onemocnění covid-19 a letos očkují veřejnost. Kraj s touto nemocnicí intenzivně spolupracuje a jsme dohodnuti na další pomoci při zvládání současné situace.

Čtvrtek
👩‍💼👨‍💼porada vedení kraje, kde jsme kromě aktuálních věcí ve zdravotnictví, stavu nemocnicích a problémů v očkování řešili (po předchozích projednáváních) definitivní znění Programového prohlášení koalice Královéhradeckého kraje (cca 30 stran a 16 tematických bloků) pro současné volební období. Po schválení na zasedání Rady KHK s ním seznámíme v dalších dnech i veřejnost.
…v průběhu dne jsem také zaznamenal👀 https://twitter.com/jhamacek/status/1352190391009861638?s=08
Nevím, jakou spolupráci má pan ministr – po sedmi letech spoluúčasti na klopýtajících veřejných službách, nabubřelém státu a populistickém rozdávání ze stání kasy, bez ohledu na to, jak budou tyto výdaje ve státním rozpočtu saturovány, vlastně na mysli?!
👶💐návštěva u rodičů chlapečka, který se letos narodil 1. 1. ve 2.24 h v Jičíně jako první miminko (narozené v krajských nemocnicích). Povídání s rodiči bylo příjemným zpestřením pracovního dne a točilo se nejenom o přípravě k narození syna, ale došlo i na společný zájem o motorky. Honzíkovi přeji, ať ho v dalším životě provázejí nejenom milující rodiče, ale také radost a úspěch. Rodičům samozřejmě přeji, ať se jim daří ve zdraví, s láskou a trpělivostí z Honzíka vychovat člověka, na kterého budou pyšní a třeba jim zbude energie ještě na bratříčka/sestřičku pro Honzíka.
🏨pracovní jednání v jičínské nemocnici, kde jsem se zajímal o přípravu a realizaci požadavků na dílčí úpravy v souvislosti s očkováním, navštívil jsem interní oddělení a povídal si s několika zdravotníky. S ředitelem nemocnice jsme potom diskutovali o personální situaci a dalších plánech rozvoje nemocnice. Také jsem opět moc poděkoval zdravotníkům za jejich stoprocentní nasazení a profesionální přístup.

Pátek
🛏️mimořádné operativní zasedání rady k námitce v rámci veřejné soutěže nákupů nemocničních lůžek.
👨‍🏫🥼pracovní setkání s radními, přičemž společně s náměstkem pro školství se snažíme vyjednávat s odpovědným ministerstvem o průběhu letošních maturitních zkoušek, zejména u studentů zdravotnických škol, kteří nám už několik měsíců pomáhají v našich nemocnicích. Mám pocit, že jejich „nasazení v terénu“ a jejich první setkání s konkrétní pomocí druhým lidem, jim dalo možná více praktických zkušeností než, kolik jich získají v učebnách při výuce odborných předmětů. Oni však musí zvládnout i další část požadovaných vědomostí k maturitám. A přestože nikdo nechce narušit systém maturit ani požadovanou úroveň znalostí, tak si umím představit dílčí změny pro podobné obory, a i tom chci osobně mluvit příští týden s ministrem školství.
🦠pravidelná porada/videokonference pracovního týmu COVID k epidemické situaci, stavu péče o pacienty v nemocnicích a probíhajícího očkování v našem kraji. Těmito otázkami se v posledních měsících zabýváme v širším týmu každý den, o hlavních úkolech a záměrech jsem už informoval na TK, zdravotnickém výboru i směrem ke starostům v úterý a další konkrétní dílčí úkoly prostě musíme všichni dle svých kompetencí zvládnout. Je to o odpovědnosti všech, kteří zajišťují řízení nemocnic a krizového řízení v dnešní době.
🗄️na závěr týdne mne čekala ještě nerozlučná administrativa, řada jednání s kolegy a příprava na pondělní zastupitelstvo.

Sobota, neděle
👨‍👩‍👦‍👦čas pro rodinu a trochu odpočinku, ale zvládl jsem ještě odpovědět na otázky k tématu aktuální epidemické situace 🦠a očkování v našem kraji v rámci vysílání ČT24 (00:24 - 07:25).👉🎥 https://www.ceskatelevize.cz/.../1010149.../221411058300123/
🤷‍♂‍V Královéhradeckém kraji to (dodrží-li stát plán dodávek vakcín) zvládneme, ale současně bych rád znal odpovědi na otázky, jak se připravuje stát dále na další období - až pomine tato vlna epidemie?! 💁‍♂‍Proč se dále nepracuje na skutečně efektivním trasování, které je nejúčinnějším prostředkem proto, jak udržet nákazu v čase kdy nekulminuje, pod kontrolou? Nebo budeme zase jenom čekat a potom vše opět prostě zavřeme?! Počítá někdo s tím, že zdravotníci, kteří jsou už nyní na hraně, budou muset i poté, co epidemie poleví, dohnat veškerou odloženou péči?! 🤷‍♂‍
…přeji Vám všem pozitivní nadcházející týden😊