CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 27.12.

27. 12. 2020

 

Pondělí

…👩‍💼👨‍💼mimořádná Rada KHK s 25 zejména majetkovými a investičními body, které bylo nutné uzavřít do konce roku. Ale zásadními body bylo podrobné projednání průběhu posledního vývoje výběru železničního dopravce pro nadcházejících 10 let a také výkupů pozemků na plánovaném dokončení obchvatu Opočna.

…🛣️🚧💰jednání s ředitelem ŘSD Hradec o silniční infrastruktuře Královéhradeckého kraje, resp. konkrétně: aktuální informace k výstavbě dvou úseků z HK do Jaroměře, o stavu záměru zahájení výstavby (2021) a dokončení do konce roku 2022) obchvatu Jaroměře (cca za 800 mil), dále také Nové Paky (za cca 1,1 miliardy) nebo plánu zahájení stavby obchvatu Doudleby nad Orlicí (za cca 180 mil). Důležitá pro mne byla informace, že stát zatím pro příští rok počítá kromě zmíněných investic s cca další 1 miliardou do oprav silnic 1. třídy. Na ty 2. a 3. třídy je zatím plánováno z krajských investic cca 800 milionů Kč a věřím, že se nám ještě v průběhu roku podaří získat další zdroje, abychom pokračovali v trendu z uplynulých 4 let, kdy jsme do jejich oprav investovali více jak 1 miliardu. (více viz můj pondělní příspěvek)

…🦠🧪🛏️po víkendu týdenní shrnutí stávajícího stavu epidemie v našem kraji, kdy byla od středy min. týdne ve FN KHK, krajských nemocnicích v Náchodě, Trutnově, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, ve Dvoře Králové nad Labem a od čtvrtka také v Nemocnici Vrchlabí zřízena odběrová místa k dobrovolnému antigennímu testování veřejnosti s denní kapacitou 1600 odběrů. Děkuji nemocnicím v našem kraji, že jej dokázaly i v této době, kdy se potýkají se setrvalým nedostatkem a vyčerpáním zdravotníků, velmi operativně zajistit. Vedle testování v nemocnicích se ale lidé mohou po předchozí domluvě nechat otestovat také před návštěvou ve všech 18 krajských sociálních zařízeních. V soc. zařízeních bylo zjištěno 100 pozitivních z 3250 klientů a 43 z 2465 pracovníků. Aktuálně je nákaza v 9 z 84 sociálních zařízení v regionu. Denní průměr nově nakažených stoupl v průměru na 400 a v tomto týdnu až na 500 denně. Dle informací, které jsem od krizového týmu dostal v souvislosti s nárůstem pozitivních případů, se jedná především o osoby v produktivním věku, u kterých lze do predikovat menší procento nebo lehčí průběh hospitalizace🛏️. Obsazenost nemocničních lůžek (100 FN KHK a 191 krajské nemocnice) mírně vzrostla, ale stále zůstává volná dostatečná kapacita.

 

Úterý

…💻💉videokonference krajského pracovního týmu COVID zaměřená na přípravu kraje na očekávané očkování. Stát se v médiích tváří jako, že je na vše připraven, ale realita je taková, že kraje zatím dostaly téměř nulové informace. Vyjma predikce odhadovaného počtu kusů vakcín na měsíc leden 9 750 ks vakcín pro KHK na leden (🤔i když vzhledem k tomu, že se ukázalo, že se při rozdělování jaksi pozapomnělo na Středočeský kraj). A z médií jsme se v posledních dnech dozvěděli zprávu o dodatečné mimořádné dodávce vakcín. Co to bude znamenat konkrétně v objemu vakcín pro jednotlivé kraje zatím nevíme, ale stále doufám, že to bude takový počet, abychom dokázali proočkovat všechny, kteří projeví o očkování v daném období zájem. V našem kraji ale nečekáme, až MOŽNÁ nějaké další informace dostaneme a již od víkendu pracujeme na tom, abychom připravili 3 očkovací místa ve FN HK a další 4 v nemocnicích v Jičíně, Trutnově, Náchodě a Rychnově n.K.. Jasno máme také v tom, že jako první budou očkování zdravotníci, kteří projeví zájem, následně senioři a pracovníci v soc. zařízeních, a to nejenom těch, kde je kraj zřizovatelem. Jejich očkování zajistí výjezdní týmy, kteří jej provedou na místě v soc. zařízeních.

…👨‍💼🤝mnoho dalších pracovních schůzek - např. se zástupci elektrárny ve Chvaleticích, s majitelem firmy Matrix, nebo s vedením ÚDRŽBY SILNIC KHK. Ve všech případech jsme diskutovali především nad plány pro příští rok a aktuálními problémy, týkajícími se našeho regionu.

…🤝🍴🍯v podvečer milé, tentokrát nikoliv pracovní, setkání s ředitelem Střední evangelické školy v Náchodě, který je kromě jiného vynikající včelař a specialista na přípravu výborných vinných klobás. Ochutnal jsem obojí, i když to první spíše jako medovinu😊  

 

Středa

…⚽🥅setkání s představiteli fotbalového klubu Hradec Králové a musím říci, že mě potěšil vánoční dárek v podobě informace, že konečně po letech snažení bude mít i náš region fotbalovou akademii mládeže. V našem regionu dlouhodobě vyrůstá sportovní nadějná mládež a zřízení fotbalové akademie tomuto trendu zcela určitě pomůže. Proto nejenom já, jakožto dlouholetý milovník fotbalu, ale i Královéhradecký kraj, který se stal mimo jiné i oficiálním partnerem projektu fotbalové akademie, deklarujeme svoji podporu pro následující období.  

…👨‍💼📛🚚jednání s předsedou kontrolního výboru o další spolupráci v kraji napříč politickým spektrem. Řešili jsme např. i problémy týkající se tranzitní dopravy v Lázních Bělohrad. Musím s velkou lítostí konstatovat, že se nám měsíce nedaří přesvědčit policii o souhlasu k naší žádosti týkající se úpravy dopravního značení. Pomíjím také korespondenci s ministrem dopravy, která k ničemu nevedla apod., a proto jsem se rozhodl, že hned začátkem roku si v této věci vyžádám osobní jednání s ministry dopravy a vnitra.

…👨‍💼👩‍💼schůzka v České Skalici s představiteli města, které byť mělo být spíše předvánočním poděkováním za dosavadní spolupráci a přáním do nového roku, s paní starostkou, místostarostkou a jejich dalšími kolegy jsme se dostali i k řešení mnoha zásadních pracovních věcí – jako např.🚧stavu přípravy na rekonstrukci silnice ul. Zelená (máme to v záměru, ale zahájení prací se bude odvíjet od finančních prostředků, a tedy bohužel s velkou pravděpodobností to v roce 2021nebude). Probrali jsme 🚧postup přípravy rekonstrukce silnice mezi Českou Skalici a Červeným Kostelcem (věřím, že 2022 začneme s prvním úsekem), také 💰okolnosti nerealizované dotace z kraje na výstavbu jezírek (poděkoval jsem za otevřenost a seznámení s problémy, které tuto investici že strany města zastavily a za vrácení financí do rozpočtu kraje). 🏫Projednali jsme záměr rekonstrukce šaten ve zdejší ZŠ (a už před jednáním minulého zastupitelstva kraje jsem osobně telefonicky slíbil, že nápady na změny účelu poskytnutých peněz podporovat nelze, ale vyhovět nové odůvodněné žádosti na investiční záměr podobného typu určitě půjde i s ohledem na vrácené peníze do rozpočtu kraje) a 🤷‍♂‍diskutovali jsme současný stav vleklého občanskoprávního problému, týkajícího se soužití v Malé Skalici, v jehož řešení jsem se též angažoval. 💁‍♂‍Rád jsem poskytl ze svého senátorského pohledu informace k aktuálním politickým a legislativním věcem, řešeným v uplynulých dnech v Parlamentu ČR.

…🍲🎄večer příprava bramborového salátu, a hlavně potají ustrojený stromeček, aby až se náš Toník druhý den probudí viděl, že na náš domov Ježíšek nezapomněl.

 

Čtvrtek

…☕👨‍👩‍👦‍👦🎁🎄Štědrý den a pro mne plný dárků hned od rána, kdy jsem se mohl po několika hektických týdnech/měsících s rodinou projít po nezvykle klidném náchodském náměstí, ochutnat z okénka koupený pečený čaj, zastavit se u řeky krmit labutě a posílat s malým Toníkem ořechové lodičky po proudu nebo jít krmit zvířátka do zámecké obory. O rozzářených očích nás všech – Toníka z dárků a jeho staršího bráchy a nás rodičů z něj – už toho asi mnoho psát nemusím, věřím, že máte nějaký podobný zážitek.

 

Pátek

…🤝🍴🥂den návštěv a posezení s širší rodinou, a protože tradice Božího hodu velí v tento den nepracovat – dodrželi jsme ji a strávili den v pohodě u dobrého jídla, povídání i skleničky.

 

Sobota, neděle

…🏃🧐z klidu a pohody vánočních svátků mne tak trochu vyvedl po ránu pohled na váhu, takže kromě pokračujících rodinných návštěv, každý den na hodinu vybíhám ve snaze nabraná kila rozpustit a dalším navíc zamezit. 

Vy užívejte i v nadcházejícím týdnu sváteční atmosféru naplno. Střádejte energii z blízkých setkání, objetí a světýlek v očích a není-li dovoleno zpívat nahlas, nechte zpívat svoje otevřená srdce.🙂