CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 29.11.

29. 11. 2020

👉CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?!👈
Pondělí
…👩‍💼👨‍💼porada rady kraje, na níž jsme projednávali zejména záměr dokončení modernizace Oblastní náchodské nemocnice a další možnosti, jak investovat do zdravotnických zařízení a jejich vybavení🏥.
Zabývali jsem se také možným využitím evropských peněz 💰ve zdravotnictví a sociální oblasti, pro IZS a výstavby cyklotras.
…👲pracovní setkání s biskupem Mons. JUDr. Ing. Janem Vokálem, JU.D., se kterým jsem se hovořili o aktivitách a možné pomoci církve v této problematické době např. v oblasti charity, ale také třeba v našich sociálních zařízeních. Domluvili jsme se, že v případě potřeby v dalším období se bude zdejší dieceze snažit zajistit dobrovolníky pro ošetřovatelskou péči.
…🦠pravidelné setkání pracovního týmu ke zvládnutí epidemie v našem kraji, přičemž zaznamenáváme pokračování mírného poklesu nových pozitivních případů, neroste počet hospitalizovaných pacientů, a přestože tlak na jednotlivé nemocnice zatím trvá, lze předpokládat, že se situace v nich bude stabilizovat. Postupně připravují návrat a začíná se pozvolna realizovat plánovaná zdravotní péče, o jejímž plném rozjezdu rozhoduje kromě trendu i stav – resp. absence zdravotníků. Intenzivně pokračuje každodenní spolupráce zdravotnictví, sociální oblasti a krizového řízení, hygieny, FN HK a IZS. Připravujeme se na další vývoj včetně průběžného doplňování zásob ochrannými pomůckami.

Úterý
…📋nezbytná administrativa, jednání s kolegy z vedení kraje o průmyslově zóně v Kvasinách spojené s přípravou na středeční jednání se ŠKODA AUTO a.s.
…setkání se zástupci Agentury pro ochranu přírody spojené také s jednáním o hledání řešení problémů chovatelů ovcí🐑 v našem kraji, potýkajících se s útoky vlčích🐺 smeček na svá stáda ovcí a dalších zvířat (více viz můj úterní příspěvek)
…👨‍💼v podvečer Výkonná rada ODS a téma spojené s velkou diskusí o přerozdělování vybíraných peněz z daní. Tak trochu souboj o to, jaký stát máme vlastně mít? Za mě malý – ve smyslu omezené výdajové stránky z hlediska jeho provozu. V senátu nás čeká rozsáhlá odborná diskuze o návrhu postoupeném z poslanecké sněmovny, a to včetně zapojení nejen ministerstva financí, ale i celé politické reprezentace a s přihlédnutím k názorům široké veřejnosti.

Středa
…🤔některé čtení mne nutí se zamyslet, zda už jsem se opravdu probudil. 👀https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-ministersky-pes-zastekal-a-onemocnel-130982#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=emYn8xQ2NIt-202011241642&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz%F0%9F%99%88
👀https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-cesku-se-celkem-nakazilo-pres-pul-milionu-lidi-v-utery-nove-5854-131079#dop_ab_variant=0&dop_req_id=VhopJtJRayx-202011251027&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
…🤷‍♂‍chápu a v žádném případě nechci podceňovat současnou epidemiologickou situaci, ale stejně jako mnoho našich spoluobčanů stále očekávám jednotnou komunikaci vlády, opatření podložená nezpochybnitelnými argumenty a jejich dodržování ze strany vlády v prvé řadě. Bohužel už např. poslední týden ukazuje opět na naprostý chaos a všechno jiné, než skutečné krizové řízení, jež by dokázalo důvěryhodnost autority státu podpořit a ne naopak naprosto dehonestovat.
Třičtvrtě roku po vypuknutí pandemie tým vládních odborníků vymyslí (byť v mnohých bodech ne zcela logikou obhajitelný) systém, který ovšem už po 1,5 týdnu platnosti, doznává každý třetí den změny změn a argumentem je, že PES je jenom metodika, ale poslední slovo má ministr? To bylo v pondělí. V úterý se k tomu dozvídáme, že vzhledem k chybovosti antigenních testů a dílčímu výpadku serveru jsme na tom po doplnění chybějících čísel ve skutečnosti lépe, a mohlo se tedy rozvolňovat dříve. Nicméně ani ne 24 hodin na to, ministr vnitra tvrdí, že čísla neklesají podle představ a rozvolňování by se mělo zpomalit?! Vládní kočkoPES aneb jak by řekla Libuše Šafránková v Báječných letech pod psa: "mňoukáš PES a není to normální"!
…dílčí jednání na KÚ a mimo jiné avizovaná videokonference🖥️se zástupci ŠKODA AUTO, a.s., kdy jsme diskutovali na téma rozsahu další spolupráce a možného propojení sil při vyjednávání se státem pro získávání finančních prostředků nejenom na rozvoj průmyslové zóny Kvasiny (více viz můj středeční příspěvek)
…💰na Magistrátu města Pardubice jsme jednali o záměrech čerpání finančních prostředků v tzv. ITI pro aglomerace Hradecko-Pardubicko. Pokud se opravdu povede vyjednat předpokládaný objem peněz, budeme je chtít mimo jiné použít na financování domova pro seniory na Biřičce nebo při dostavbě Vrbenského kasáren.
…🎂nejkrásnějšími okamžiky dne byla oslava narozenin našeho malého Toníka. Ani nemohu uvěřit, že to jsou už 4 roky, kdy přišel na svět.

Čtvrtek
…🚆setkání pracovního týmu sestaveného k výběru železničních dopravců, jehož úkolem je nyní připravit návrh pro uzavření smluv na dobu 10 let od prosince příštího roku. Shodli jsme se na využití nabízející se synergie v předložené nabídce Českých drah ve 4 oblastech kraje. Povedeme další jednání, jehož cílem bude návrh na uzavření smlouvy. Pokud se nedomluvíme, tak v krajním případě ukončíme tento způsob výběru železničního dopravce. Podobně budeme postupovat ve zbývající páté oblasti s dopravcem GWT. Zbývající železniční dopravce jsme vyrozuměli o tom, že s nimi ukončujeme další jednání, neboť jejich nabídku nevyužijeme.
…🖥️videokonference Asociace krajů - zhodnotili situace a výsledky z plošného testování v zařízeních zajišťujících péči o seniory, zabývali jsme se přípravou na dobrovolné testování učitelů a hlavně veřejnosti do konce roku. Řešili jme také daně a potřebnost změny v jejich rozpočtovém určení pro obce a kraje.
…🚧pracovní návštěva Broumovska - jednání v klášteře a na Městském úřadu. Probrali jsme např. rekonstrukci silnice v ulici Lidická a plán případné společné investice do komplexní rekonstrukce domova pro seniory. Silnici zvládneme příští rok a o domovu pro seniory se budeme ještě bavit, a to zejména v souvislosti s tím, zda město zvládne změnit projektový záměr na nizkoenergetickou akci.
…🛣️v rámci přejezdu mezi jednáními jsem zkontroloval ještě dvě silniční stavby – více viz můj čtvrteční příspěvek.

Pátek
…🤝 poslední představenstvo společnosti ÚDRŽBA SILNIC Královéhradeckého kraje a.s. (neboť mě rada kraje v brzké době odvolá :-)) jsem kromě seznámení se s připravovaným plánem stavební sezóny na příští rok (budeme investovat minimálně cca 800 mil Kč) a zhodnocení začátku zimní údržby na našich horách, využil především k PODĚKOVÁNÍ za 4 roky vynikající práce kolegům, zejména řediteli společnosti Jiřímu Brandejsovi, ale i všem ostatním zaměstnancům.
…🗄️operativa na KÚ v souvislosti s administrativou a příprava na příští týden, příprava odměn zaměstnanců, dílčí pracovní schůzky k aktuální epidemiologické situaci v kraji.
…🏨 s kolegou radním jsme projednávali aktuální problémy v jednotlivých nemocnicích, a také jsme se domluvili na návštěvě nemocnic ve Vrchlabí a v Jičíně, kam se 15.12. vydáme společně.

Sobota, neděle
👨‍👩‍👦‍👦Čas s rodinou, ale také s telefonáty řady majitelů obchodů a drobných živností, kteří jsou stále měnícími informacemi a podmínkami ze strany vlády mnohdy již opravdu na pokraji svých sil. Rád bych věřil tomu, že dnešní rozhodnutí o čtvrtečním přechodu na třetí stupeň v rámci systému PES bude opravdu platit, alespoň z pohledu možnosti otevření obchodů a provozoven služeb. 🤷‍♂‍Bohužel se však nemohu ubránit dojmu, že je to často mimo realitu běžných životů lidí, budou-li muset v souvislosti s otevřením dodržet - zejména některá - nastavená opatření. Nejasné jsou také některé údaje určující v jednotlivých krajích stupeň situace v systému PES atd.
Přesto Vám přeji ničím nerušený zbytek první adventní neděle a moc bych si přál, aby první svíce🕯️, na letošním adventním věnci znamenala proroky, kteří budou moci předpovědět jen to dobré. Vše dobré přeji do nadcházejícího týdne i Vám všem.🙂