CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 5.4.

05. 04. 2020

Vy, kdo mne zde na FB sledujete, z mých příspěvků patrně víte, že jsem byl celý tento týden tak trochu - sportovní terminologií řečeno - „na střídačce“ z důvodu své pooperační rekonvalescence🛌. A hned úvodem chci opět moc poděkovat Vám všem, kteří jste mě po celý tento čas zásobovali povzbudivými vzkazy a milými gratulacemi k narozeninám.🤝 Oboje mne velmi potěšilo. Moc jsem toho po jednáních nenaběhal, ale díky telefonu a internetu jsem přeci jenom zcela nevypadl ze hry a snažil jsem se v rámci možností přispět k řešení potřebných věcí na kraji i v senátu.

Pondělí
…pod slibem naprosté oddanosti klidovému režimu jsem byl propuštěn z FN KH do domácího ošetřování🛋️
…co považuji ze svého pohledu za nejdůležitější z projednávaných bodů Rady Královéhradeckého kraje v tomto týdnu, je:
▶️investice ve výši cca 5 milionů korun na nákup 11 plicních ventilátorů pro Oblastní nemocnici Náchod. Ve vedení kraje jsme odsouhlasili, že nákup proběhne, z důvodu zrychlení procesu, v rámci jednacího řízení bez uveřejnění.
▶️a na mé doporučení a přípravy z minulého týdne v pondělí projednané a odsouhlasené vyhovění žádostem na vyplacení jednorázových záloh 10 dopravním společnostem (z 11, jenž zabezpečují veřejnou dopravu pro Královéhradecký kraj).🚌 Umožní jim pokrýt výpadek tržeb z jízdného, které pokrývají část provozních nákladů a vylepšovat cash flow. Vznikl v důsledku vládních nařízení souvisejících s nouzovým stavem a návazných opatření ke zvýšení ochrany zdraví řidičů. – tedy nikoliv jejich zaviněním. Na zálohy uvolní kraj celkem 38 mil. korun💰 a dopravci je musí vyúčtovat nejpozději letos v červenci.

Úterý
… A možná jsem měl také trochu více času na přemýšlení a vnímání různých souvislostí.
...mimo jiné jsem si přečetl 👀https://zpravy.aktualne.cz/…/r~d54ace9872bf11ea8b230cc47ab…/?
🤦‍♂️Neviditelný ale vždy loajální ministr chce, aby vláda nebyla kontrolována Parlamentem a vládla nám všem způsobem: my (VLÁDA) budeme mít POD KONTROLOU VŠE včetně vašich osobních práv a svobod, a nás (VLÁDU) nebude KONTROLOVAT NIKDO?! A rád bych připomněl, že týž ministr obrany, nechal schválit novelu zákona o vojenském zpravodajství, která kromě kyberbezpečnosti zasahuje do našich osobních práv...co bude příště?! Zákon o trestáni kohokoliv, kdo bude mít jiný názor než vláda? #toužtadybylo

Středa
…hned ráno jsem si přečetl👀 - https://zpravy.aktualne.cz/…/r~cec3e9c6741611eaaabd0cc47ab…/ ¨
🗳️Místo předchozího posouzení parlamentem ve smyslu, zda je odklad nutný např. z obavy kumulace osob ve volební místnosti (který by ovšem nebyl zcela jistě větší než v kterémkoli supermarketu, jichž jsou po celé republice otevřeny desítky), jednala vláda mimo své pravomoci. 🤔Co takhle jednat koncepčně, neobcházet parlament a brát v potaz i názory opozice?!
💻prostřednictvím videokonference jsem se zúčastnil Ústředního krizového štábu, a možná bych hned úvodem jenom rád trochu upřesnil některé informace, které se následně obratem v médiích objevily - http://www.msn.com/…/ham%C3%A1%C4%8Dek-na-prod…/ar-BB1240ct…
💁‍♂️roli, stejně tak jako i dalších opozičních kolegů nyní přizvaných na vybraná jednání Ústředního krizového štábu, vnímám ze všeho nejvíce jako pozorovatelskou, zejména s ohledem na skutečnost, že nemáme statut řádných členů této instituce, a tedy ani pravomoc zasahovat do případného hlasování. Samozřejmě můžeme se aktivně zapojit do diskuse ke zde projednaným závěrům, ale konečná resumé můžeme vzít pouze na vědomí a dále na ně reagovat jejich předáním a projednáním ve vedení svých stran, která k tomu následně zaujmou veřejná stanoviska. A nejinak tomu bylo i v tomto případě. Diskuzi a závěr k prodloužení nouzového stavu jsem vzal na vědomí. Nicméně snahou ODS bude v tomto kontextu vyvolat debatu v poslanecké sněmovně přinejmenším o délce trvání, požadavku na VYHODNOCENÍ EFEKTIVITY dosavadních opatření a ODŮVODNĚNÝCH ARGUMENTECH v souvislosti s plány pro další období.
📃a také, když čtu nejrůznější vládní prohlášení a nahodilé návrhy, říkám si, bohužel ani v 5. týdnu od prvního nakaženého v ČR, v 3. týdnu nouzového stavu, stále není řečeno, kromě přijatých opatření a postupnému řešení situace ve zdravotnictví a sociální oblasti, co bude dál?! Očekával bych, že v této době se už dočkáme namísto velkých prohlášení a dalších slibů, plánu konkrétních ekonomických opatření, která budou jasně definovat, koho a v jakém rozsahu se budou týkat, a budou realizována neprodleně. 🤦‍♂‍Zatím namísto toho máme například avizovanou jednorázovou podporu OSVČ a odklady daní a pojistného, jejichž relevantnost i po překotně provedené úpravě je velmi diskutabilní Jestli tedy vláda nechce o podpoře jenom mluvit, tak by měla urychleně přijít se skutečnou pomocí a ne řešením, jak ji co nejvíce omezit.

Čtvrtek
…průběžně také reaguji na Vámi zasílané dotazy a vyřizuji své „domácí úkoly“ z předchozích setkání - např. z 6. března v Adršpachu. Slíbil jsem, že budu informovat o zahájení stavby opravy silnice🚧 v Teplicích nad Metují směrem na Adršpach a časovém harmonogramu jejích etap. 📆Tak tedy: práce byly zahájeny 1. 4. 2020 frézováním vozovky na 1. etapě v úseku od přejezdu u ZŠ v Teplicích nad Metují po parkoviště Teplické Skály. Od července do října 2020 předpokládáme realizaci 2. etapy od parkoviště Teplické Skály po železniční přejezd Bučnice. Po celou dobu výstavby je zajištěno posílení železniční dopravy🚂 ve 30 min. intervalech z Teplic nad Metují do Adršpachu a zpět. (více – viz můj čtvrteční příspěvek).
🤷‍♂️očekával bych také namísto rychlou jehlou spíchnutých zákonů a opatření, která znějí efektně na tiskových konferencích a v reálu svou efektivitu postrádají, odborně prodiskutovaná řešení k podpoře naší domácí ekonomiky a využití potenciálu českých firem zejména v oblastech, které mohou do budoucna zajistit větší soběstačnost naší země. Ale zatím v reálu 💁‍♂️- v 8.00 spuštěn program na podporu podnikatelů COVID II: Alokované prostředky (1,5 mld korun) byly vyčerpány ani ne po 3h. Vyplnění formulářů zabralo více jak 2hodiny. Další kolo až 20. 4?! A kolik v něm bude peněz? Dnes nevypořádané žádosti nebudou akceptovány. Kde je 33 mld z EU na podporu malých a středních firem a nač se použijí?
… také jsem zaznamenal👀 https://twitter.com/veselovskyma/status/1245672136519430149… ...🤔také vás stejně jako mne po přečtení napadá otázka, zač tedy "sejmuli" předchozího ministra dopravy? A také Vás napadá odpověď: splnil svou stranickou povinnost a roli obětního beránka, aby bylo čím odvést nebezpečnou pozornost a uspokojit dotěrná média. "Spravedlnosti" bylo učiněno zadost a na ministerstvu se v klidu "jede dál močálem černým podél bílých skal.."?!

Pátek, sobota, neděle
✒️věnuji se zejména přípravě na příští týden, kdy mne kromě jednání na krajském úřadě, účasti na jednání krizového štábu, čeká také projednávání aktuálních vládních návrhů v Senátu PČR.
…ale také jsem si přečetl -👀 https://www.info.cz/…/pur-vlada-se-snazi-poprve-od-roku-198…
💁‍♂️Vláda slibuje pomoc nájemníkům, ale ve skutečnosti odpovědnost a její realizaci přenáší na vlastníky bytů.
…následně se dočítám o premiérově prohlášení stran záměru odměnit zdravotníky extra prémiemi…. Kdo jiný by si to více zasloužil, než oni! Ale proč by je měly vyplácet pojišťovny? Vláda chce odměňovat, ale zaplatit to má zase někdo jiný?! 🤦‍♂️Navíc pojišťovny by primárně měly vykrýt výpadky hospodaření nemocnic, které nemohly poskytovat průběžně odpovídající zdravotní péči a divím si, že zdravotníkům stát nedá najevo, jak si váží jejich nasazení například celoplošným odpočtem slevy na daních.
…a do třetice👀: https://www.idnes.cz/…/klara-dostalova-cestovni-ruch-kompen…
💁‍♂️Možná dobrý úmysl, ale trochu se děsím provedení….vláda chce podpořit tuzemský cestovní ruch, pokud to ovšem svým zaměstnancům částečně uhradí zaměstnavatel a zbytek si doplatí sami. Pak už zbývá jenom určit, kam za ty vouchery přesně budou moci jezdit ..a další stanice budou potravinové lístky
...https://zdopravy.cz/elektronicke-dalnicni-znamky-i-supervi…/ 🤔jednoduchými počty je patrné, že z původní kauzy, bude nyní ušetřeno cca 100 mil. korun, ale vzhledem k tomu, že je s důrazem deklarována půl miliardová úspora z celkových - původně předpokládaných nákladů, nemohu se ubránit otázce, zda celý mediální kolotoč a haló okolo odvolání bývalého ministra dopravy, nebylo tak trochu zástěrkou pro rychlé "záchranné" aktivity všeho dalšího rozběhnutého, co zatím ještě neprosáklo na povrch?!
🙂Přeji Vám do toho nadcházejícího týdne, který bude ve znamení velikonočních svátků, aby Vám sluníčko – byť často jenom za okny – i tak přineslo novou energii a pozitivní náladu, kterou pro zvládnutí současné ve všech ohledech složité situace tolik potřebujeme.🌞