CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 7.3.

07. 03. 2021

Pondělí
👨‍💼👩‍💼porada vedení kraje a mimo jiné:
▶️projednání žádostí o individuální dotace
▶️školství v uplynulém období a rekapitulace současného stavu
💰jednání se starostkou Kopidlna o problémech s dokončením velké rekonstrukce zdejší základní školy. Oceňuji, že se do toho město pustilo a díky zapojení dotací i vlastních peněz tuto investici za cca 60 milionů dokončí. A také chápu, že na nepředvídatelné problémy se peníze už v rozpočtu hledají složitě. Slíbil jsem, že se s kolegou radním Valentou pokusíme najít pomoc alespoň v malé individuální dotaci kraje, ovšem pokud nám to napjatý rozpočet kraje dovolí.
...📝zúčastnil jsem se kontrolního výboru (ctím kontrolní roli tohoto orgánu, jsem rád za dosavadní spolupráci a věřím, že pokračovat bude nejen s předsedou Dědečkem).
🩺tradičně jsem byl přítomen i setkání zdravotního výboru, abych kolegy seznámil se stávajícím vývojem epidemie, opatřeními, stavem v našich nemocnicích, vývojem očkování a plánu, jak vše v našem kraji zvládneme.
🤝obdobná témata jsem následně ještě probral se starosty ORP našeho kraje
Úterý
🖥️videokonference Asociace krajů s vládou a standardní témata k epidemické situaci a očkování. O tom, jak je tomu u nás v kraji jsem informoval ve svém úterním příspěvku – zásadní je, že epidemická situace se o něco málo zlepšila, s lůžky zůstáváme na hraně, ale už máme 10 - 20 % volných JIP lůžek a cca 70 standardních Covid lůžek. Velkým problémem zůstává nedostatek vakcín, jehož výraznější zlepšení lze očekávat až spolu s víceobjemovými dodávkami od začátku dubna.
🚏jednání o změnách v jízdních řádech autobusů, které začnou platit od 7. 3. a mimo jiné přinesou více přímých spojů mezi většími městy např. v odpolední špičce pojedou autobusy mezi Hradcem Králové a Dobruškou přes Třebechovice pod Orebem každou hodinu. Nové přímé spoje pojedou také mezi Náchodem a Trutnovem a mezi Trutnovem a Hradcem Králové, více jich pojede i mezi Jičínem a Mladou Boleslaví. V oblasti Libáňska začne fungovat nová dopravní koncepce na mezikrajových linkách ve spolupráci se Středočeským krajem. Zavedení čtyř nových párů autobusových spojů, které pojedou z Police nad Metují a zpět o víkendech zčásti uleví od nadměrné automobilové dopravy Adršpašsko-teplickým skalám. S novým jízdním řádem začínají platit také nové názvy vybraných zastávek na území Královéhradeckého kraje. Přehled změn jízdního řádu podle jednotlivých oblastí je uveden na: www.dopravakhk.cz
🚆s odborným týmem pro výběr dopravců na železniční veřejnou dopravu v našem kraji jsme pokračovali ve vyjednávání o dalších detailech týkajících se smluvních podmínek (Cena, technologické parametry atd., což je zejména s ohledem na poněkud složitější možnosti společného projednávání trochu zdlouhavý proces. Zatím nemohu zveřejnit všechna dosavadní ujednání. Jak jsem však uvedl i ve svém středečním příspěvku, v případě, že se kraj domluví na smluvních a cenových podmínkách, bude 70% kolejových vozidel, která budou nasazována v průběhu nadcházejících 10 let na našich tratích, zcela nových a na většině našich páteřních tratí nízkopodlažní.
🍎🥔🍅spolupráci s agrární komorou, považuji za důležitou zejména v oblasti podpory venkova a zemědělců v našem kraji. Na společném setkání jsme probrali:
▶️podporu zemědělských produktů z našeho kraje například jejich propagací v našich zdravotnických, sociálních a školských zařízeních.
▶️výkup a záměny půdy v souvislosti s výstavbou dálnic včetně zajištění svozů pro zemědělce
▶️podpora zemědělců na propagačních a společenských akcích typu krajské dožínky a regionální potravinář kraje
▶️případnou spolupráci krajských zemědělců s odborným týmem (poslanců a senátorů) pro zemědělství s cílem vést odbornou diskusi o současných problémech a návrzích řešení v této oblasti
▶️současnou epidemii a očkování v našem kraji v souvislostech dotýkajících se lidi zaměstnaných zemědělství
Středa
🤝📞mnoho jednání a telefonátů k situaci ve zdravotnictví, na něž jsem odpovídal rovněž velké řadě novinářů. Mnoho dotazů směřovalo na epidemickou situaci, která vedla v několika krajích jejich hejtmany k vyhlášení stavu hromadného postižení v některých nemocnicích, a u nás obdobná trvá již několik týdnů. Rád bych. K tomu jenom stručně shrnul👉:
🦠V našem kraji máme velké počty nově nakažených, a v souvislosti s tím i hospitalizovaných, již od konce loňského roku. Kapacity pro pacienty s Covidem jsme postupně rozšiřovali a byli jsme i v situaci, kdy jsme jich museli několik přesunout mimo náš kraj. 🤝Díky této pomoci, která byla záložní variantou a na níž jsme se se zhoršujícím se stavem dopředu připravili, jsme situaci překlenuli👏. I v současné době máme možnost využít kapacit polských nemocnic v příhraničí, kterou jsem se svolením premiéra předjednal již v minulých týdnech. 🛏️Náš kraj má momentálně 638 tzv. Covid lůžek, z nichž je aktuálně volných 70 standardních a 10 lůžek intenzivní péče. Tak jako nám v minulých týdnech pomáhali jiní, jsme i my nyní připraveni poskytnout část naší kapacity standardních lůžek například Libereckému nebo Pardubickému kraji na základě rozhodování Národního dispečinku ve spolupráci s krajským koordinátorem zdravotní péče. Nicméně, situaci bychom nezvládli bez obrovského nasazení našich zdravotníků, kterým chci tímto znovu vyjádřit svůj velký dík.👏
🧪Současně stále rozšiřujeme možnosti testování v našem kraji. Mobilní týmy se osvědčily a zájem o dobrovolné očkování v posledních týdnech značně vzrostl. Proto jsme jejich počet ještě rozšířili. Také průmysl se v našem kraji dle hlášení krajské hygieny zapojil dříve, než to stát (opět nepřipraven) zavedl. A když není na trhu dostatek odpovídajících testů (což ale z případných sankcí neomlouvá), bude od 8. 3. pracovat jeden mobilní tým výhradně pro firmy, aby při jejich povinném testování pomohl. (Více viz můj čtvrteční příspěvek)
🚧se starostou Červeného Kostelce jsme společně s náměstkem Štěpánkem a radním Valentou jednali o územních plánech města a kraje v souvislosti se záměrem výstavby přeložky I/14 nebo o dalším fungování střední školy v tomto městě. Sladit jednotlivé územní plány je předpokladem k tomu, aby mohl investor ŘSD vůbec někdy o záměru výstavby nové přeložky mimo město uvažovat. 👨‍🏫A existence střední školy v tomto městě nikdo nezpochybňuje, ale je pravda, že musíme udělat všechno proto, aby se našli studijní obory, které budou mít šanci se v této lokalitě dále více rozvíjet.
🤦‍♂️Pasovat se do role jediného, kdo o všem rozhoduje, a když to nefunguje, ministry už není vyměnit za koho a výmluvy, že mi o tom nikdo neřekl, už jsou ohrané - tak je třeba předhodit lidu nového viníka?! Třeba hygieničku, tu měníme teprve podruhé, že?!
Čtvrtek
💁‍♂️Ve sportu, když tým nemá výsledky, zkusíte vyměnit 1-2 hráče, a když se to stále nelepší, změníte trenéra (ty uvědomělejší odstoupí sami). Kolik hráčských přestupů v ministerském/vládním týmu bude ještě potřeba, než dojde ke změně trenéra?
👵👴dopoledne pracovní setkání se starostkou Hostinného k výstavbě a provozování domova pro seniory v tomto městě. Těší mne, že město - poté co jsme jako kraj opustili jejich budovu,- pro ni našlo nové využití a společně se soukromým poskytovatelem sociálních služeb se dohodlo na rekonstrukci a vybudování domova pro seniory (investice cca za 60 mil Kč).
👨‍💼👩‍💼odpoledne schůze Senátu PČR – tentokrát s jediným bodem programu, kterým byl zákon o mimořádném příspěvku při nařízené karanténě. Tedy aby byl zaměstnancům přiznán příspěvek ve výši 370 Kč za každý kalendářní den na prvních 14 dnů nařízené karantény. Poté, co jsme se jím zabývali již v minulém týdnu (ze strany senátu připojen pozměňovací návrh), a kdy se následně paní ministryně práce a sociálních věcí marně v parlamentu pokoušela nechat schválit původní předlohu. Za velký problém považují část, která pojednává o návratu občanů z ciziny. Podle ní má platit, že pokud se nejedná o pracovní či služební cestu, tak člověk nemá nárok na příspěvek. Neobhajuji tady cesty na dovolenou, ale nejde na dva měsíce přerušit veškeré rodinné vazby. Toto ustanovení se týká rodin, které mají příbuzné například v sousedních zemích, jako je Slovensko, Polsko, Německo nebo Rakousko, a to není správné. Tak třeba místo chlubení se tím, co vše paní ministryně pro koho zařídila, by mohla udělat i něco (třeba naslouchat diskusi ostatních) proto, aby nemusela chodit do parlamentu se stejným zákonem dvakrát.
Pátek
🦠pravidelné setkání krajského AntiCovid týmu. Kromě vyhodnocení epidemie a stavu v našich nemocnicích další týden, si dovolím konstatovat, že po 2,5 měsících, kdy jsme byli velmi často na hraně lůžkových kapacit, se v posledním týdnu situace lehce stabilizovala. 🛏️Z 638 covidových lůžek máme v tuto chvíli v celém kraji 17 intenzivních a 140 standardních lůžek volných pro hospitalizaci pacientů s Covidem. Nicméně situace se mění každý den. Moc bych si přál, abychom byli za bodem zlomu nárůstu nově nakažených a díky tomu by mohla klesnout i stávající zatíženost našich nemocnic. Musíme být ale stále obezřetní s ohledem na vývoj epidemie na Jičínsku, Trutnovsku a Hradecku.
👨‍⚕️Aktuálně vyhodnocujeme nutnost povolat do nemocnic další lékaře či nelékařské pracovníky ve zdravotnictví. Ředitelé našich nemocnic personální situaci průběžně sledují a připravili požadavky, kolik lékařů a sester by v dalším období na výpomoc a na jakých odděleních případně potřebovali. Na základě toho budeme s poskytovateli zdravotnických služeb v regionu jednat o dobrovolném zapojení cca 20 lékařů a 50 sester. Jejich pomoc bude důležitá zejména v případě, pokud se epidemická situace v našem kraji zhorší a bude potřeba lůžkovou kapacitu, kterou jsme i tak od listopadu už mnohonásobně navýšili, v dalších měsících ještě zvětšit.
…k aktuální situaci jsem odpovídal na otázky redaktorky ČT🎤: https://www.ceskatelevize.cz/.../10101.../221411058330305...
💉 kromě nahromaděné administrativy za celý týden jsem ještě s kolegy absolvoval pracovní jednání se zástupcem praktických lékařů v našem kraji MUDr. Šubrtem, s nímž jsme hodnotili dosavadní dílčí zapojení praktiků do očkování (bohužel máme nedostatek vakcín - například v dalších 14 dnech, přestože dáme praktikům úplně všechno, co máme z vhodných vakcín pro možné použití v ordinacích praktických lékařů, tak to bude pouhých 4000 dávek což je pro 200 doktorů téměř nic). Shodli jsme se, že masivní zapojení praktiků bude možné až od dubna, kdy počítám, že měsíčně budeme mít k dispozici cca 150 tisíc vakcín, z nichž 215 do očkování zapojených praktických lékařů zvládne proočkovat cca 50 tisíc dávek měsíčně. Požádal jsem o zajištění informovanosti o současném přechodném stavu směrem k praktikům, o vzájemnou připravenost a předem jsem poděkoval za ochotu praktiků se postupně do očkování zapojit.
📰s redaktorkou CNN iPrima jsem hovořil na téma maturit studentů zdravotnických a sociálních oborů, kteří stáli v první linii, pomáhali epidemickou situaci zvládnout, do toho na museli ve velkém tlaku distančně studovat a udělat maturitu. Požádal jsem premiéra, zda by nemohl přemýšlet nad výjimkou v maturitách pro studenty těchto oborů. Celý rozhovor naleznete zde👉: https://cnn.iprima.cz/cervicek-at-stat-ulehci-maturity...
Sobota, neděle
👨‍👩‍👦‍👦trochu času na odpočinek a vzácného času s rodinou. V neděli debata na CNN Prima – opět k současné epidemické situaci a návaznému stavu v krajských nemocnicích. Pokud jste neviděli a zajímá-li Vás tato diskuse, najdete ji zde🎥: https://cnn.iprima.cz/porady/partie/07032021-0