CO TÝDEN DAL A NEBO VZAL?! 8.12.

08. 12. 2019

Pondělí
 👨‍💼Rada kraje a tentokrát „pouze“ cca 60 bodů k jednání - především majetkové věci. Bod pojednávající o rozsahu zdravotní péče v jednotlivých nemocnicích pro příští rok byl sice odložen, ale jsem tomu rád, neboť chci, abychom měli možnost jednotlivé objemy peněz💰, které budou předmětem doplatku za zdravotní péči z rozpočtu Královéhradeckého kraje, diskutovat za přítomnosti odpovědných osob (náměstek, šéf holdingu a ředitele nemocnic).🏥
…málokdo ví, že na Žacléřsku horníci rubali uhlí už od roku 1570. Těžba tu skončila 31. prosince 1992, ale útlum hornictví nebyl dokončen dodnes. Plány přijaté vládou na začátku 90. let, přestaly být ze strany státu financovány v roce 1996 a doposud přinášejí poměrně velké problémy v tomto miniregionu (zaměstnanost, dopravní infrastruktura, nedostatečný rozvoj). Proto jsem opakovaně inicioval pracovní jednání se zástupci samospráv na Žacléřsku a firem, které se útlumu hornictví věnují. Tentokrát jsme se sešli, abychom především diskutovali o možnosti dokončení restrukturalizace důlních děl a dokončení proměny regionu. 💁‍♂Považuji za nezbytné v diskusi pokračovat s ministrem průmyslu a obchodu o možnostech podpory připravených projektů, které mají doprovázet plánovaný útlum. Než dojde k setkání (vedení kraje - ministr) jsem připraven o uvedeném jednat na Podvýboru pro dopravu a energetiku v Senátu.
29. Pražírna - tentokrát v Úpici – viz pondělní příspěvek🙂

Úterý
💻 https://www.novinky.cz/…/cr-neuspela-se-zalobou-na-eu-kvuli… 💁‍♂Tento verdikt je z mého pohledu výsledkem liknavého přístupu bývalého ministra vnitra a premiéra, kteří neřešili odmítnutí směrnice v předepsané podobě hned při projednávání v EU. Pozdní žaloba už nic neřeší.🤷‍♂ Do budoucna je důležité, abychom nenechávali v EU nebo kdekoliv jinde jednat a rozhodovat „o nás bez nás„ a musíme nutit politiky jednat včas.
🚏připravil jsem informace pro veřejnost o změnách v jízdních řádech vlaků a autobusů, které začnou platit v neděli 15. 12. 2019. Cestující budou moci využívat nové přímé spoje, lepší návaznosti i rozšíření přeshraničního spojení do Polska. K nejvýznamnějším změnám na železnici🚆 patří zavedení nového přímého spěšného vlaku Dobrošov, který nabídne spojení Broumova přes Náchod do HK, kam přijede v 7.36 a umožní tak zajímavější spojení pro dojíždění do zaměstnání a do škol. Přímý rychlík z Meziměstí do Prahy, který obsluhoval krajské město před 6. hodinou, nahradí spěšný vlak z Broumova do Starkoče, kde budou zajištěny přípoje na vlaky do Hradce Králové a do Prahy.
Náchodska se týká i další významnější změna jízdního řádu, a to nasazení většího počtu spěšných vlaků mezi Náchodem a Chocní s výhodnějšími přípoji na dálkové vlaky. Chceme odlehčit přetížená autobusová spojení na trase Hradec Králové – Náchod a poskytnout cestujícím možnost dostat se včas na železniční koridor v Chocni, odkud mohou pohodlně cestovat na Prahu nebo na Moravu. Turisté v Krkonoších se mohou těšit na rozšíření provozu sezonních vlaků z Trutnova do polské Sędzisławi na všechny dny v týdnu a prodloužení sezony do konce září. 🚌Také autobusová doprava přinese cestujícím řadu pozitivních změn. Kostelec nad Orlicí nově získá přímé spojení na všechny směny do Kvasin. Nové páry spojů se také objeví na trase Nové Město nad Metují – Deštné v Orlických horách a na trase Borohrádek – Týniště nad Orlicí. Více přímých spojů budena trase Hradec Králové – Hořice – Nová Paka. Zlepší se rovněž spojení v pracovních dnech mezi Vrchlabím a krkonošskými středisky. Kraj také vyslyšel ředitele střední školy v Hostinném a zajistil lepší dostupnost pro žáky této střední školy. Změnami vycházíme vstříc požadavkům starostů, a především samotným cestujícím. Kromě zavádění nových spojů zlepšujeme návaznost autobusové a vlakové dopravy a nasazujeme větší počet nízkopodlažních vozidel. A věřím, že nová grafická podoba autobusových jízdních řádů přispěje k lepší přehlednosti.😉

Středa, Čtvrtek
👨‍💼dvoudenní 13. schůze Senátu PČR za mne byla zejména o dvou zásadních bodech:
jednání o změnách v daních - tzv. "daňový balíček"💰 současné vlády, - který zvyšuje spotřební daň z lihu, tabáku, z hazardních her, jímž dochází k zdanění rezerv pojišťoven, zvyšují se poplatky za vklad do katastru nemovitostí apod.. Pominu-li různá populistická odůvodnění, je zjevné, že účelem tohoto „balíčku“ je získat peníze do státní kasy. Bohužel nikoliv, aby se tyto prostředky investovaly např. do infrastruktury, zdravotnictví či sociálních služeb, na něž se jich již nyní ve státním rozpočtu kriticky nedostává, ale pouze kvůli tomu, aby se pokračovalo v utrácení našich peněz za sliby, které v současné době ekonomika již není schopna financovat. 💁‍♂Budeme tedy tímto způsobem jenom dál projídat svoji budoucnost, nenápadně zvyšovat další daňové zatížení občanů a mandatorní výdaje státu, namísto zlepšování podnikatelského prostředí a plnění slibů jako např. "zrušíme superhrubou mzdu", o kterém zatím pouze 6 let mluvíme. ODS nepovažuje návrh zákona za dostatečně a smysluplně připravený a doporučila jej vrátit do Poslanecké sněmovny PČR s pozměňovacími návrhy, které budou znamenat odstranění alespoň některých bodů sněmovnou schváleného návrhu, anebo zásadní zmírnění jejich razance.
zákon o státní sociální podpoře tzv. „rodičovská podpora“. Osobně považuji tento návrh za retroaktivní a v současné podobě i diskriminační, neboť máme děti do 4 let věku rozdělené jinou podporou. Jako jedinou cestu z tohoto vidím, že zmíněných 300 tisíc bude platit pro všechny bez ohledu, kdy skončilo dosavadní čerpání. Nemluvě o tom, že jak na první pohled hezky a opět populisticky tento vládní krok vypadá, ve svém důsledku přinese mnoha rodičům nejedno rozčarování, až zjistí, že zákon o rodičovské podpoře je diskriminační a nespravedlivý. 🤦‍♂Přes navýšení je stalé platný maximální možný limit měsíčního rodičovského příspěvku, a tím pádem tedy ti, co již původní příspěvek pobírají, budou moci dočerpávat pouze navýšení do stanoveného maxima a u dětí, které dosáhnou věku 4 let bude tento maximální měsíční příspěvek přiznám pouze v násobku měsíců do dosažení tohoto věku v daném roce. Hlavně jsem však přesvědčen, že podobné změny se mají dělat s platností do budoucna a ne zpětně. Principy vůči bezmeznému populismu ale v současné době prohrávají.
👉za zmínku stojí také schválení nového významného dne - 21.8. Den památky obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy a schválení veterinárního zákona, kde se podařilo odstranit další nové povinné vzdělávání veterinářů ve smyslu nepromyšleného "předvoje" povinných atestací.

Čtvrtek
💁‍♂ teprve „den po té“ jsem měl prostor se osobně více zabývat zprávami o výsledcích auditu EK o střetu zájmů AB a znovuzahájení jeho trestního stíhání. Opravdu jsem byl překvapen, že v okamžiku, kdy padne resumé ze strany EK (ve věci auditu ke střetu zájmů) a NSZ (o pokračování trestního stíhání), jsme se dozvěděli pouze, že "já neodstoupím". K tomu mne opravdu nenapadá nic jiného než znovu připomenout, že z PRINCIPU, člověk, který ŘÍDÍ vládu a může ovlivňovat všechny řídící státní procesy v této zemi, je-li trestně stíhán, a má střet zájmů, měl by prostě odstoupit. Nikdy jsem neřekl, že je Andrej Babiš vinný, nikdy jsem nekomentoval v tomto smyslu ani kauzu Čapí hnízdo a ctím presumpci neviny. Na druhé straně jsem ale přesvědčen, že stejně tak, jako v jiných demokratických zemích i v té naší by měl platit odpovědnostní a morální PRINCIP, který neumožňuje, aby člověk, který je trestně stíhán a již existují vůči jeho osobě závěry ke střetu zájmů, do doby uzavření vyšetřování a relevantního vysvětlení všech věcí ve vztahu k auditu EK, zastával pozici, která jej činí „šéfem“ celé země. A je jedno, jestli je to zrovna nyní Andrej Babiš nebo příště pan XY. Je to o PRINCIPU, který je jednou ze základních součástí skutečně demokratického státu. Neodpustím si také znovu připomenout, že má-li se v naší rozdělené společnosti něco opravdu změnit, je třeba začít u každého z nás - naučit se respektovat názory druhých, přemýšlet o nich a v případě, že s nimi nesouhlasím, vyjadřovat svůj nesouhlas ci protinázor slušně. Já osobně se o to snažím stále - a také mi například vadí 4 roky se vlekoucí vyšetřování, které určitě nenapomáhá policii k dobré vizitce a přináší zbytečnou pachuť nedůvěry vůči práci státního zastupitelství.
👨‍💻v průběhu dne jsem měl zajímavou příležitost přednášet manažerům ČEZu (přítomen byl mezi jinými např. ředitel JE Temelín apod.) a opět jsem si ověřil, že řízení lidí není jen o úkolech a příkazech, ale především o vedení (koučování) lidí v daleko širším rozsahu spojeným s osobností lídrů. A poznat osobně autora známého výroku, že "spuštění jaderného reaktoru je lepší než sex", bylo rovněž zajímavé🙂...i když jaderným specialistou se asi přeci jenom nestanu😉.
…po zbytek dne jednání agenda na úřadu Královéhradeckého kraje, kdy jsme např. doladili přesný postup výběru🚂 železničního dopravce v našem kraji na období následujících deseti let.

Pátek
… jednání se starosty Skřivan, Smidar a Myštěves o opravách silnic🚧, ale i o opatřeních v souvislosti s rozšířením mýta na silnicích okolo Jičína. Úplně všechno slíbit jsem nemohl, ale myslím, že jsme si navzájem porozuměli, minimálně v tom, že naprosto prioritní je v tomto mini regionu udělat kompletní rekonstrukce na silnicích II/326 a 327🛣. Také připravujeme opatření k zamezení vjezdu tranzitní nákladní dopravy a máme odeslané žádosti o úpravu dopravního značení.
…zpestřením dne byla návštěva stájí v obci Klamoš 🏇a setkání s mistryní republiky v PlayOffs Sárou Finstrele, jejíž klub KHK podporuje. Sleduji je delší dobu a fandím zejména přístupu vedení klubu a trenérů k výchově a přípravě mladých jezdců po sportovní i osobnostní stránce.👍

Sobota, neděle
…další adventní svíčka🕯 a zase o kousek větší dětské těšení se na Ježíška🎄našeho malého Toníka. Pohodový nadcházející týden Vám všem