Vnitřní bezpečnost státu vs. Programové prohlášení vlády

10. 01. 2018

Už si pomalu začínáme zvykat na to, že premiér něco prohlásí a následně to odvolá. Naposledy předvedl úctyhodný veletoč v souvislosti s nařízením vlády k platům řidičů autobusů. Představa, že tato "metoda" naznačuje, jakým způsobem bude on a nová vláda pod jeho vedením ke svým prohlášením přistupovat, mne více než děsí a doufám, že nejenom mne.

Včera bylo zveřejněno Programové prohlášení vlády Andreje Babiše – ale s reakcí na něj jsem alespoň den vyčkal – co kdyby se dnes ráno třeba objevilo nové, že? 

Nechci a nemohu komentovat všechny jeho kapitoly, ale k té týkající se vnitřní bezpečnosti naší země bych malé zamyšlení přeci jen měl. Opět mám pocit, že platí okřídlené "slibem nezarmoutíš". Musíme prý zůstat šestou nejbezpečnější zemí na světě. Opravdu jí jsme nebo je to pouze marketingový výsledek různých nesmyslných žebříčků bez odborných analýz?

"Budeme usilovat o snižování rizik terorismu, a to kontrolou migrace, bojem s islamistickou propagandou...". Obecné bláboly, pane premiére, neboť se ptám: Skutečně máme policii připravenou na opravdovou kontrolu migrace na státní hranici?! Má současná vláda ponětí o připravenosti a schopnostech zpravodajského prostředí účinně působit v oblasti boje proti terorismu?! Změnila se pravidla spolupráce a zaměření činnosti bezpečnostního a zpravodajského prostředí?!

Dále tu máme všeobjímající konstatování: "...posílíme celkovou koordinaci bezpečnostní politiky státu". Amen – chtělo by se říci, ale bohužel ani tomuto moc nevěřím. Nedaří se mi zapomenout na úniky informací z bezpečnostní rady státu v minulém období a na kauzy typu reorganizace policie, nahrávky ústavních činitelů a mnohé další.

Určitě se lze s některými obecnými tvrzeními ztotožnit – například: "Základem vnitřní bezpečnosti je profesionální policie a hasičský záchranný sbor. Proto finančně podpoříme zkvalitnění a zefektivnění fungování bezpečnostních sborů."  Nicméně v žádném případě neplatí více peněz a policistů = větší bezpečnost. Nejen policejní sbor musí mít jasnou koncepci rozvoje, pro jejíž naplnění je předpokladem důvěryhodné vedení, které nebude dělat nepředvídatelné organizační a kompetenční změny.

Možná i proto se mi líbí závazek "…zavedeme jasný systém hodnocení práce managementu těchto bezpečnostních sborů". Mluvím o tom delší dobu, ale kapři si vlastní rybník nikdy nevypustí a osoba současného ministra vnitra rozhodně není zárukou jasného a razantního řízení resortu.  Nechám se tedy překvapit, jaká budou mít slovní cvičení o hodnocení managementu policie, o snížení administrativy, o spolupráci s obecní policií, či o různých preventivních aktivitách v boji s kriminalitou apod. skutečný výsledek.

Zkusím uzavřít malé zamyšlení absolutní shodou s novým programovým prohlášením. "Stát musí zajistit lidem bezpečnost". Ale toho se lze dočkat jen, pokud bude fungovat stát a občané budou svému státu důvěřovat. Současné tanečky kolem získávání jedné nebo druhé, popřípadě jiné důvěry ve Vládu ČR k tomu určitě nepřispějí.