PRIORITOU JE STABILNÍ FINANČNÍ PROSTŘEDÍ
Už více jak rok vedeme mezi hejtmany diskusi s cílem najít “spravedlivější” kritéria přerozdělení stávajících 9,78 % RUD mezi jednotlivými kraji. Nicméně, jak jsem již několikrát zmínil, s ohledem na potřebné úspory státu, kdy lze z jeho strany očekávat snížení příjmů do rozpočtů krajů a současně také škrty např. za výkon státní správy či v oblasti dotací, což vše bude rovněž ovlivňovat hospodaření s veřejnými prostředky, jsem nyní spíše zastáncem udržení stávajícího systému. Přičemž se nebráním otevření této diskuze v době, kdy budou veřejné finance a příjmy stabilizovány, a bude tedy možné dělat změny v systémových záležitostech, které nejsou krátkodobého charakteru, ale budou platná dlouhodobě.
♂Nyní je stěžejní, připravit se na řešení konkrétních dopadů ozdravného balíčku do našeho rozpočtu. Zažil jsem to již při předešlé krizi, ještě v roli policejního prezidenta. Není čas brečet, ale mít jasnou představu, jak budeme v nadcházejícím období financovat investice ve zdravotnictví, silnicích a dalších oblastech. Proto jsem včera i dnes jednal s náměstkem pro ekonomiku Rudolfem Coganem a dalšími kolegy, abychom se společně zamysleli nad rozvojovými prioritami dle jejich nezbytnosti a stavu rozpracovanosti, ale také nad dalším hledáním úspor ve fungování kraje a abychom každou uspořenou korunu mohli využít na investice. Budeme muset přejít na hospodárné poskytování krajských dotací, a hlavně využít uspořené peníze na účtech spolu s reálnými příjmy, které budou s ohledem na stav ekonomiky k dispozici.
O všem budeme ještě dále jednat v kontextu dalšího vývoje, neboť ještě není uzavřeno ani připomínkové jednání k ozdravnému balíčku. Jsem ale rád za kolegy kolem sebe, kteří si uvědomují svou odpovědnost (aneb nikdo jiný to za nás neudělá) za zajištění stabilního prostředí ve fungování kraje.