Bezpečnostní komise, kterou mám za Asociaci krajů na starosti, přijala pozvání k dalšímu jednání do Olomouce. Účelem jednání je vzájemná informovanost a výměna zkušeností s řešením různých krizových a rizikových situací, se kterými jsme se v poslední roce v našich krajích setkali. Je to například tornádo na Moravě, které potvrdilo akceschopnost celého systému krizového řízení, a hlavně funkční a efektivní spolupráci všech složek Integrovaného záchranného systému a Armády ČR, ale samozřejmě také pandemie Covid apod.
⚕Podrobně rozebíráme, jak se jednotlivé kraje vypořádávají se zajišťováním lékařské péče, systémem testování a očkování, kdy každý má trochu odlišné podmínky z hlediska velikosti kraji, spolupráce s krajskou hygienou či kapacitou zdravotnických zařízení a personálu. ♂Situace v jednotlivých krajích se také mění v návaznosti na vývoj epidemie, ale na jednom se shodneme všichni, museli a musíme se postarat každý o svůj kraj sami na základě svých možností. O to cennější je vzájemná výměna zkušeností a definování rozsahu případné vzájemné pomoci.
Mluvit ale budeme také o bezpečnostních rizicích jako jsou například kybernetické útoky, jímž už některé kraje, jakožto zřizovatelé škol, nemocnic… čelily a je třeba hledat efektivní cesty, díky nimž je bude možné odhalit dříve, než nastanou a pokud již nastanou, co nejrychleji je řešit. ♂Není to nové téma, bylo na programu bezpečnostní rady krajů už mnohokrát, dokonce jsme se v minulosti již také shodli, stejně jako u otázky krizového řízení, na nutnosti konkrétních legislativních změn i na nastavení parametrů spolupráce s NÚKIBem.