Mgr. Martin Červíček, brig. gen. v. v.

Kde je vůle, tam je cesta

hejtman Královéhradeckého kraje
senátor Parlamentu ČR za Náchodsko

Co týden dal anebo vzal?


‍♂Uplynulé dva roky vytáhly na světlo řadu otázek a problémů, které doposud byly na okraji nebo nás situace nenutila brát jejich řešení jako prioritní.
Jedním z nich je bezpochyby i zemědělská problematika a s ní související legislativa či ochrana přírody
Patří sem téma alespoň dílčí potravinové soběstačnosti, kterou bychom ocenili nejenom v případě možných krizových situací – (např.i takových, jako je současná epidemický krize), ale i v souvislosti s ohleduplným a odpovědným přístupem k životnímu prostředí, abychom nevozili produkty, které můžeme vypěstovat doma, přes půl planety.
Je třeba ochraňovat zemědělskou půdu, která patří k tomu nejcennějšímu, co máme.
Musíme hledat rozumný způsob ochrany přírody. A protože Královéhradecký kraj je krajem, kde má zemědělství významnou roli, chceme-li v něm být dobrými hospodáři, musíme se o podmínky našich zemědělců a jejich problémy zajímat. Osobě se proto v rámci svých cest po regionu s nimi často setkávám a uvedená témata diskutuji.
V tomto týdnu jsem navštívil tři farmy sdružených pod Asociací soukromých zemědělců na Náchodsku – Farmu rodiny Kollertových v Suchém Dole u Police nad Metují obhospodařující cca 70 ha se specializací na chov mléčného skotu, Farmu Šonov u Broumova hospodařící na cca 200 hektarech se zaměřením na chov ovcí a koz a zpracování produkce ve vlastní mini mlékárně a Ekofarmu Bošina ve Vernéřovicích s cca 350 ha pozemků orientovanou na chov masného skotu plemene salers a chovu prasat plemene mangalica.
Na závěr jsem přijal pozvání na diskuzi se sedláky z dalších koutů našeho kraje. Probírali jsme otázky kolem zemědělských dotací a také problémy s výskytem vlka (přijde mi absurdní, že jsme dnes v situaci, která nutí farmáře po opakovaných škodách na stádech, způsobených vlkem, jimiž doposud státem uznávanými prostředky nelze zabránit, ovce namísto přirozené pastvy zavírat v „ovčínech“). Vyslechl jsem také podněty na návrhy pro případnou novou legislativu u tzv. rodinných farem, problémy kolem zemědělské bezpečnosti a mnoho dalšího. Řešili jsme i tzv. jednotnou zemědělskou politiku v Evropě v návaznosti na naše národní zájmy.
‍♂Jako hejtman se zajímám a věnuji krajské podpoře našich zemědělců, a to ať už kvůli rozvoji regionu, podnikání v této oblasti, ochraně přírody i z důvodu naší soběstačnosti a bezpečnosti.
‍Současně se jako senátor snažím a chci se i nadále zaměřovat na související zemědělskou legislativu, na společenskou lobby ve vztahu k vládě apod. Děkuji za pozvání, možnost nahlédnout do reálného světa drobných zemědělců a za otevřenou a inspirující diskusi. Zcela jistě nebyla poslední.