V minulém roce patřilo k nejdůležitějším bodům mého programu vyřešit podmínky v souvislosti s protestem lékařů pro fungování našeho krajského zdravotnictví. Po mnoha projednáváních, jak na krajské úrovni se zástupci jednotlivých nemocnic a zdravotnických odborů, tak při jednáních s vládou i v Senátu, jsme dospěli k dohodě. Tato dohoda respektuje parametry celostátního rámce, ale protože se stejně jako každý rok snažíme také udržet konkurenceschopnost krajských nemocnic vůči platovým možnostem Fakultní nemocnice Hradec Králové, garantujeme našim lékařům minimální platovou hranici v jednotlivých kategoriích L1 – 55 tisíc, L2 – 75 tisíc a L3 – 95 tisíc. Současně chceme podpořit i zdravotní sestry, jimž bude nad rámec celostátní dohody zvýšena mzda ještě o 3,5 %.
Kromě stabilizace mzdových podmínek a tím i zajištění rozsahu poskytované krajské zdravotnické péče pro tento rok mě těší, že jsme připraveni pokračovat v dalších investicích do modernizace našich krajských nemocnic, což patří k mým prioritám v oblasti zdravotnictví od prvního dne, kdy jsem před sedmi lety vstoupil do veřejného života. Díky opakovanému osobnímu projednávání napříč politickým spektrem a zajištění ekonomické připravenosti kraje se nám v posledních letech daří naplňovat strategii investovat v objemu alespoň 1 miliardy korun do každé z nich, což zlepšuje jak kvalitu poskytované péče, tak vytváří lepší pracovní podmínky pro zdravotníky a ekonomicky efektivní provozní podmínky.
Pro mě, jako Náchoďáka, je pak zejména potěšující, že po úspěšné realizaci první etapy v Oblastní nemocnici Náchod je pro tento rok připravena k zahájení druhá finální etapa modernizace náchodské nemocnice – stavba pavilonu D na místě stávajících pavilonů D a E. Dokončení výstavby nového akutního urgentního příjmu
v ceně 96 milionů korun je plánováno na listopad 2024, a od jara 2025 bude zahájena druhá etapa modernizace náchodské nemocnice v celkové výši 1,52 miliardy korun.
Tento nový urgentní příjem výrazně zlepší efektivitu, kooperaci oddělení a logistiku včetně přístupů pro pacienty, zdravotníky i dodavatele materiálu. Kraj současně realizuje centrální zastřešenou halu s hlavním vstupem přes pavilon B a stavební úpravy ve stávajících přilehlých pavilonech A, B a C, aby všechny nově provázané prostory byly co nejvíce využity. Plánována jsou například rozšíření stávajícího oddělení neurologie v pavilonu B do prostor přestěhované urologie, realizace lékárny v pavilonu C a realizace ambulancí v pavilonech A a B.
Nový urgentní příjem ve druhém podlaží pavilonu A umožní okamžitou centralizovanou zdravotnickou péči a ošetření v jednom místě s následným systematickým rozdělením pacientů dle typu onemocnění či úrazu. Tím bude zakončena celková rekonstrukce přístupového prostoru nemocnice a plynule naváže na již zrealizované pracoviště P1. Současně dojde k novému využití uvolněných prostor bývalého ARO.
V novém pavilonu D se bude nacházet laboratorní patro s transfúzní stanicí, hemodialýzou a mikrobiologickou a biochemickou laboratoří. Díky tomuto pavilonu se také rozšíří interní a urologické ambulance. Pavilon bude mít nové oddělení onkologie, interní jednotky intenzivní péče, péče pro předčasně narozené děti, nové interní lůžkové oddělení a léčebnu dlouhodobě nemocných. Součástí pavilonu bude také rozšíření dětského lůžkového oddělení a centrální hospodářské zázemí pro zásobování nemocničního monobloku. V rámci této etapy vzniknou také prostory pro radiologii, které budou navazovat na stávající zobrazovací metody umístěné v pavilonu K a zároveň na centrální zastřešenou halu.
Výrazné zlepšení systémového uspořádání naší náchodské nemocnice, modernizace pracovišť a zajištění jejich logických návazností je pro mě naplněním jednoho z osobních předsevzetí pro rozvoj této části regionu. Věřím, že toto zkvalitnění péče na úroveň srovnatelnou se špičkovými evropskými zdravotnickými zařízeními a zlepšení pracovních podmínek potěší nejen mě, ale hlavně pacienty a zdravotníky.