Mgr. Martin Červíček, brig. gen. v. v.

Kde je vůle, tam je cesta

hejtman Královéhradeckého kraje
senátor Parlamentu ČR za Náchodsko

Co týden dal anebo vzal?


Pondělí

🚧týden jsem začal jednáním se starostou Velichovek o pro zdejší provoz významné krajské silnici a možnostech zlepšení jejího aktuálního stavu. Dohodli jsme se nejprve na diagnostice a následně rozhodneme o případné rekonstrukci.

👨‍💼👩‍💼Rada KHK s cca 60 body jednání převážně týkajících se investic, majetku, dopravy apod., přičemž bych rád zmínil například odsouhlasení krajské 80 milionové podpory záměru města Nový Bydžov postavit v následujících dvou letech nový 👴👵domov pro seniory s kapacitou 51 lůžek. Pokračujeme tak v cestě ve spolupráci s městy a obcemi k rozšíření kapacity pro nejstarší obyvatele, kteří potřebují péči, jíž není v silách rodiny či vzhledem k potřebě její specializace možné zabezpečit v domácím prostředí.

🇨🇭🇨🇿přijal jsem švýcarského velvyslance Phillipa Guexe a toto setkání jsme využili ke sdílení zkušeností v oblastech, v nichž se potýkáme z obdobnými problémy – jako je například sociální problematika, veřejná doprava a související podobná strategie investování do železniční infrastruktury či udržitelnost kvality zdravotních služeb apod. Podrobně jsme se pak věnovali debatě k ochraně přírody a národních parků, neboť právě Švýcarsko je v této oblasti u nás velkým investorem a náš kraj má na svém území nejen KRNAP,🌳 ale řadu dalších významných přírodních lokalit

⛪s Mons. JUDr. Ing. Jane Vokálem, JU.D. z královéhradeckého biskupství jsem jednal o podpoře oprav kostela ve Vižňově na Broumovsku a záměru výstavby hospice ve Stěžerech. Základním předpokladem pro případnou podporu ze strany kraje je vždy v prvé řadě zajištěné spolufinancování církve a v tomto případě zazněl z její strany příslib pro faráře z Broumova na spolufinancování rekonstrukce zmíněného kostela a pro Oblastní charita Hradec Králové pro rekonstrukci hospice.

Úterý

🚆nejprve řada operativních setkání s kolegy na KÚ a poté jsem se zúčastnil ukončení rekonstrukce a uvedení do provozu železniční trati směrem mezi Pardubicemi-Rosicemi nad Labem a Stéblovou. Tento úsek je součástí celkového zdvojkolejnění tratě mezi HK a Pardubicemi a s tím související modernizace hlavního vlakového nádraží v HK. Ta započne v srpnu spolu s rekonstrukcí úseku na vjezdu do Hradce Králové. Trať po kompletní rekonstrukci umožní cestujícím mezi HK a Pardubicemi využit více spojů a zvládnout cestu v kratším dojezdovém čase. Jsem rád, že má dlouhodobá snaha při vyjednáváních se Správou železnic i na ministerstvu dopravy k prosazování záměrů vedoucích k modernizaci krajské železniční sítě přináší již první výsledky a modernizace v blízké budoucnosti čeká i další vybrané regionální tratě.

Středa

🧑‍🏫s náměstkem pro školství jsem jednal o výběrových řízeních ředitele středních škol. Podrobně jsme zhodnotili první kolo pohovorů se 42 řediteli našich škol a máme jasno o tom, na které z nich se bude na dalším jednání pro další 6leté období výběrové řízení na ředitele navrhovat.

🎭o projektu Lodivadlo – Boatheatre, z.s. jsem si povídal s Filipem Humplem stojícím za tímto projektem, jenž i s podporou kraje rozvíjí prostor pro společenské a kulturní aktivity v Hradci Králové. Tentokrát jsme jednali o možnostech kraje a města podpořit vybudování pevného parketu, který nabídne rozšíření možností zde pořádaných aktivit. (https://www.hradeckralove.org/na-kavcim-placku…/d-70465)

⚕také jsem se setkal se zástupkyněmi Lékařské fakulty UK paní Javorskou a paní Hanzlovou k diskusi o nápadu zdejších studentů uspořádat konferenci Poznej sílu prevence. Vzhledem k významu tématu prevence zejména v oblasti zdraví, jsem projektu přislíbil svou osobní záštitu včetně symbolické podpory kraje, abychom studenty v podobných aktivitách motivovali a ocenili jejich přístup.

🏆S šikovnými a úspěšnými lidmi z našeho kraje se setkávám téměř na každém kroku a jsem na ně patřičně hrdý. Stejně jako ve středu při vyhlašování nejprestižnější světové soutěže EY Podnikatel roku 2023, v níž nejvyšší ocenění získal Ing. Libor Burian, který stojí za úspěšnou českou společností Matrix a.s. (www.matrix-as.cz), která vznikla a stále působí na Rychnovsku, ale úspěšně se prosazuje i na zahraničních trzích.👏 Zabývá se mimo jiné také vývojem dřevěných ekologických domů Matrix House a v současné době zahajuje výstavbu speciální továrny, na realizaci svých projektů.(více – viz můj středeční příspěvek)

Čtvrtek

🚧se starostou obce Lupenice jsem se setkal kvůli problémům s mostkem, který způsobuje občas místní povodně. Diskutovali jsme o možném propojení rekonstrukce mostku spolu se zamýšlenou snahou obce vybudovat zde kanalizaci.

💰s náměstkem VZP Janem Bidnarem jsem jednal o financování zdravotnických výkonů s výhledem na dlouhodobější strategii pojišťovny ve vztahu ke krajským nemocnicím. Detailně jsme probrali náš generel udržitelnosti a případného rozvoje zdravotní péče v nich poskytované, a to včetně navazující spolupráce s FN. Zároveň jsme hovořili i o příležitostech v oblasti dětské psychiatrie, optimalizace rozsahu lůžkové péče a o návaznosti dostatku LDN lůžek.

🤝přijal jsem zástupce Zakarpatské oblastní rady v čele s předsedou Romanem Sarajem. Partnerství obou regionů sahá již do období daleko před válečným konfliktem na Ukrajině, a proto krom humanitární pomoci, jíž náš kraj této oblasti v posledních válečných letech poskytl, ukrajinským partnerům zprostředkováváme také možnosti sdílení zkušeností a informací v oblasti dotačních programů, investic a dalších klíčových oblastí.

Pátek

🏘spolu s kolegy z CIRI a radním Valentou jsme jednali s ředitelem SFPI o zřízení Regionálního centra dostupného bydlení pro náš a sousední Liberecký kraj (od 4/2024). Tento projekt je součástí širší iniciativy Státního fondu podpory investic a regionálních rozvojových agentur, v jejímž rámci vznikne 8 regionálních center pokrývajících svou činností všechny kraje, s cílem podpory výstavby, rekonstrukcí a výkupů nemovitostí pro dostupné nájemní bydlení. Považuji tuto iniciativu za přínosnou a první vlaštovkou zcela nepochybně může být 18 projektů již připravených v našich krajských městech a obcích.

🛣s ředitelem SFDI Hořelicou jsem jednal také o financování rekonstrukcí krajských silnic (letos cca 250 mil Kč), a hlavně o dalším financování (věřím ve 100 mil Kč) oprav silnic v blízkosti dálnice D11 z HK do Jaroměře dotčených výstavbou obchvatu, a o dalších financích v souvislosti s dopravní infrastrukturou u průmyslové zóny Kvasiny. Projednali jsme též investice státu (dálnice D11 a D35 a obchvaty včetně nové stavby obchvatu Náchoda), přičemž usilovně jednáme o tzv. jižním připojení HK směrem na Opatovice.

🎓🕺i když maturitu mám za sebou už dávno a před několika lety jí úspěšně zakončil i můj starší syn, páteční večer jsem měl možnost na to zavzpomínat v rámci svého „putování“ po maturitních plesech Střední zdravotnická škola Náchod – EA a SPŠ a SOŠ Dvůr Králové nad Labem, kde mimo jiné letos maturují další absolventi oboru bezpečnostně právních činností, jenž jsem zde před několika lety pomáhal uvést do života. A kromě přání všem studentům k úspěšnému složení nadcházející zkoušky dospělosti a pedagogům za to, že je na ni po čtyři roky pečlivě připravovali, jsem měl možnost využít tento prostor i k řadě pracovních rozhovorů.

Sobota, neděle

🏒⚽víkend jsem tradičně zasvětil rodině, odpočinku, a sportu – nejprve na hokejovém turnaji s mladším synem a dnes se těším na fotbal do HK. Snad první jarní ligový zápas s Bohemkou dopadne, jak si hráči i my diváci přejeme🙏

Mějte hezký zbytek víkendu i příjemné vykročení do nadcházejícího týdne.