Pondělí
…diskuse s kolegy v Senátu o potřebném řízeném rozvoji umělé inteligence v rámci úřadu s cílem postupně systémově definovat oblasti případného využití Al.
…a v mezičase také trochu focení neb mi bylo naznačeno, že pro oficiální dokumenty se pět let staré a opakovaně používané fotografie už moc nehodí
Úterý
…dopoledne návštěva v Havlíčkově Brodě u starosty Zbyňka Stejskala, s nímž jsem diskutoval o energetické síti (region je křižovatkou přenosových tras), o výstavbě větrných elektráren a území města, které to umožňuje. A bavili jsme se též o tom, jak pokračovat s energetickou bezpečností v souvislosti s potřebným energetickým mixem.
…odpoledne jednání na Policejním prezidiu o právu shromažďovacím v návaznosti na nedávný „Pochod pro život“ v Praze. Senátní výbor dostal různé podněty od oznamovatelů, a proto jsem chtěl znát i postoj policie, závěry z kontrolní činnosti a bez ohledu na probíhající podanou žalobu si udělat obrázek o průběhu této akce, abych s tím seznámil ostatní kolegy ve výboru. Z mého pohledu – bylo naplněno právo shromažďovací pro oznamovatele a předešlo se neodůvodněnému zákroku Policie ČR. Myslím, že nastal čas uspořádat odbornou diskusi u kulatého stolu v Senátu, abychom pro veřejnost začali některé odborné věci vysvětlovat a všechny, včetně policie, preventivně připravovat na změny v legislativě.
…v podvečer mě čekalo ještě jednání senátního klubu, na němž jsme probrali stanoviska k jednotlivým návrhům, jako například ke školskému zákonu nebo kybernetické bezpečnosti, které budeme projednávat na plénu v příštím týdnu.
Středa
…nejdříve zasedání Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, na němž jsme projednávali obranyschopnost státu v souvislosti s problémy radiolokátoru MADR a průběh jednání s Izraelem ohledně plánovaných dodávek. Projevuje se laxní přístup dodavatele a podcenění podmínek pro operační bojové nasazení techniky. Předpoklad naplnění smlouvy je v červenci 2025, nicméně shodli jsme se na tom, že je nutné apelovat na Izrael k plnění partnerských závazků i k aktivnímu přístupu při plnění podobných zakázek.
Dále jsme vyhodnotili sociologický průzkum týkající se AČR. Bohužel ani dosavadní cíle výstavby AČR naplňovány nejsou. A to nejen z hlediska personálních kapacit, ale i v technice. Plánované změny v personální oblasti a odměňování jsou pouze snahou stabilizovat stávající situaci u AČR a připravit se na nové plány, o kterých se v rámci NATO rozhodne letos v létě. Zmíněna byla i tzv. společná Bílá kniha o budoucnosti evropské obrany 2030. Diskutovali jsme i návrh zákona o kybernetické bezpečnosti.
… odpoledne jsme se pak na Podvýboru pro vnitřní bezpečnost a IZS zaměřili podrobněji na kritickou infrastrukturu v ČR, a to z pohledu nového zákona – kdy se stát zaměří na subjekty kritické infrastruktury a plnění jejich služeb například v oblasti energetiky, dopravy, bezpečnosti nebo zdravotnictví). Nový zákon naplňuje evropskou snahu jednotně reagovat a zabezpečovat prvky kritické infrastruktury. A na to musí navazovat změna zákona o krizovém řízení. Vláda tedy musí schválit strategii s posouzením rizik ČR; připravuje se nová koncepce ochrany obyvatelstva. Největším problémem současnosti jsou nedostatečné náhradní zdroje energie.
Následně jsme se věnovali městským a obecním policiím. V ČR je více než 8400 strážníků, kteří se podílejí na zajištění bezpečnosti. A vzhledem k tomu, že lze jen těžko předpokládat, že se v dohledné době podaří personálně vyřešit ideální počet příslušníků policie a dalších souvisejících složek zajišťujících naši vnitřní bezpečnost, může krom zásadních opatření, která jsem opakovaně zmiňoval v minulosti, a souvisí samozřejmě primárně se zajištěním dlouhodobě předvídatelného objemu finančních prostředků z rozpočtu státu na jejich činnost nebo odbřemenění od zbytečných agend, být dalším dílčím řešením i systémové a koncepční využití městských a obecních policií. Diskuse tedy byla hlavně o tom, jak fungují po více než 30 letech své existence a jaké by mohly být možnosti jejich zapojení při zajišťování vnitřní bezpečnosti. Více v mém čtvrtečním videopříspěvku zde
: https://1url.cz/ZJodp
A dalším z projednávaných témat byla vězeňská služba (cca 7500 příslušníků, dalších skoro 4000 zaměstnanců, ale hlavně cca 2000 vězňů a naplnění kapacity věznic 97 procent), pro jejíž stabilizaci je nesmírně důležité neměnit podmínky v zákoně o služebním poměru. Klíčové je zvýšit atraktivitu zaměstnání i včetně společenského uznání. Letos se podařilo do rozpočtu vězeňské služby dostat navýšené finanční prostředky s tzv. trvalým vlivem, kterými se zvýšilo odměňování a byla schválena i nová koncepce vězeňské služby do roku 2035
…setkal jsem se s předsedou Národní sportovní agentury, se kterým jsem diskutoval nejen o financování sportu a plánech pro další období, ale také o v budoucnosti strategické potřebě vzniku samostatného ministerstva sportu.
Čtvrtek
…zúčastnil jsem se jednání Podvýboru pro dopravu v Královéhradeckém kraji, na jehož programu bylo mimo jiné i jednání o připravovaných slevách ve veřejné dopravě v rámci našeho kraje. Svůj pohled na tento účelový a nesystémový krok jsem vyjádřil již v minulém týdnu. A to ve smyslu, že namísto proinvestování veřejných finančních prostředků z rozpočtu krajů například do silnic, sociálních zařízení či nemocnic, se takto prostě prožerou (jinak se to nazvat nedá)?! Navíc v případě, že „sleva“ nebude zavedena plošně a zahrnuta v ceníku jízdného ve veřejné dopravě, a bude přístupna pouze formou individuální dotace či daru jenom někomu, tak to trochu zavání dvojí cenou jízdného a tím i porušením zákona. Ale nechám se překvapit, jaký způsob provedení tohoto záměru bude oficiálně prezentován. Přičemž v tomto duchu jsem tento bod připomínkoval i v rámci jednání výboru, ale dostalo se mi odpovědí typu:
“je to nesystémové, ale třeba to někdo opravdu potřebuje”
“ale nebojte, ono to tolik stát nebude, neboť spoléháme, že ne všichni budou žádat”
“slevy nebudou pro všechny, ale určitě to bude správně”
“my ještě nevíme přesně, jak to uděláme”
Nicméně podobně aktivistický přístup bych čekal u důležitějších věcí, jako je například příprava dalších staveb a jednání s organizacemi ŘSD a SŽ s nějakými konkrétními výsledky nebo domluvenými závazky, což se zjevně moc neděje. Například při projednávání připravované modernizace železnice HK-Jaroměř a v souvislosti se záměrem VRT z Prahy do HK bylo zajímavé vystoupení zástupců obce Smiřice. Požadují v souvislosti s uvedenou modernizací tratě mimoúrovňové křížení. To je v odpovědnosti Správy železnic, nicméně obchvat silnice (někam to křížení ústit musí) by byla věcí kraje. Ovšem zatímco SŽ to připouští, kraj zatím neví, neboť to bude stát hodně peněz. A ty, jak je vidět je třeba dát raději na populistické slevy.
Starosta obce Holohlavý zase poukázal na nešťastný nápad návrhu SŽ na rušení a novou výstavbu přejezdů železniční tratě. Nicméně obec přišla s návrhem nového propojení mezi krajskými silnicemi novou cestou v délce asi 1 km. Opět bude potřeba, aby zejména kraj dal stanovisko, jak to případně bude řešit. Dobré by tudíž bylo, kdyby z kraje konečně někdo začal na jednání se SŽ a obcemi chodit a nemyslel si, že posíláním papírů na všechny strany se něco vyřeší. Podobně vystupovali i zástupci dalších obcí jako Lochenice apod.
…odpoledne jsem pak ještě navštívil Dvůr Králové nad Labem a jeho okolí, abych si prohlédl některé, v minulosti zdárně dokončené investiční věci, a zajímalo mě, jak se posouvají návazné projekty, ale zase jsem narazil na neschopnost reálně posouvat věci kolem silniční infrastruktury v tomto miniregionu,
Pátek
… den v náchodské senátní kanceláři u vyřizování administrativy a přípravy na příští týden.
…ale zvládl jsem také několik předem schůzek na Rychnovsku s lidmi z této části regionu a z podnikatelského prostředí, abych zjistil co je aktuálně největším tématem pro lepší žití v tomto okrese kraje.
Sobota, neděle
…sobotní dopoledne jsem tradičně strávil s Toníkem na fotbale v rámci zápasu minipřípravky České Skalice v Jaroměři.
…přijal jsem pozvání na prohlídku opravené 153 let staré hasičské stříkačky do Hněvčevsi. Za uplynulá léta jsem přijal mnoho žadatelů o nejrůznější podpory a dotace. Ne vždy šlo o oprávněný důvod či adekvátní požadovaný objem, a tak jsem odmítl. Jednou zamnou ale přišel pan Josef Bis a vyprávěl mi příběh.
Objevil tuto historickou unikátní hasičskou stříkačku, a chtěl tento kousek hasičské historie opravit. Sám měl již nějaké prostředky připravené, ale část mu ještě chyběla. Byl připraven to opravit stůj, co stůj i hledat možnosti, jak pro to chybějící prostředky získat.
A já mám rád příběhy – ty opravdové, a lidi, kteří jenom nečekají s nataženou rukou, ale sami přiloží ruku k dílu. A tak jsem kolegy ve vedení kraje tehdy přesvědčil, abychom dotaci poskytli a současně jsme nastartovali ještě sbírku různých dárců v kraji.
…a pokračoval jsem v Lanžově na oslavách u příležitosti 100 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů. Od dětství mám kromě automatického pozdravu a služného požádání zažité také poděkování. Může mít mnoho podob. Upřímná osobní slova, ale třeba i titul, řád či medaile. Za svůj profesní život – ať už u policie nebo jako hejtman, jsem kromě osobního poděkování rozdal i mnoho medailí. Ale na rozdíl od Antona Špelce jsem sám nikdy neočekával, zda „daj-li mně ji anebo nedaj-li…“
Každou svou profesi beru jako veřejnou službu a snažím se jí dělat naplno, bez medailí. Podle mě to tak prostě automaticky být. O to více jsem byl dnes
překvapen, když jsem nakonec jednu dostal.
V rámci své hejtmanské práce v uplynulých letech jsem často navštěvoval různá města a obce a s jejich starosty a občany řešil nejrůznější problémy ve snaze najít vždy nějaká konstruktivní řešení. A tak jsem strávil i několik návštěv zde v Lanžově, kde jsem se snažil mimo jiné pomoci se silnicemi a podporou činnosti místních hasičů. Na zmíněných oslavách se krom zmíněných hasičů sešlo i mnoho rodáků a přátel obce. Já si moc cením, že mezi ně mohu už také patřit a za dnes obdrženou pamětní medaili, Lanžovákům moc děkuji.
Ale děkuji hlavně zdejším dobrovolným hasičům za nasazení při zásazích, za jejich podíl na rozvoji hasičského sportu a výchově mladé hasičské generace i za další spolkovou činnost. Přeji jim, aby se pokaždé, když vyrazí zachraňovat nás ostatní či náš majetek, vrátili ve zdraví zpět, a aby se všem místním obyvatelům dařilo i nadále udržovat v tomto pěkném koutu našeho kraje pospolitý společenský život.
…neděle patří rodině a troše odpočinku před nadcházejícím týdnem. Přeji Vám všem abyste, ať už přinese jakékoliv výzvy, každou z nich úspěšně zdolali a užili si prodlužujících se dnů a příjemných již skoro letních večerů v příjemné společnosti.