Mgr. Martin Červíček, brig. gen. v. v.

Kde je vůle, tam je cesta

hejtman Královéhradeckého kraje
senátor Parlamentu ČR za Náchodsko

Co týden dal anebo vzal?


Pondělí

🛤🛣💰jednání s vedoucím odboru dopravy o stavební sezoně na silnicích, a především o plnění podmínek k využití evropských peněz. Dále jsme probírali novou aplikaci k nákupům on-line jízdného v systému IREDO, nasazení nových vlaků v našem kraji, problematiku platů řidičů autobusů, ale i stížnosti na problémy s dodržováním jízdních řádů.

A když už jsem u dopravy, jsem rád, že kromě modernizace a oprav našich regionálních železničních tratí budou v rámci vlakové dopravy v našem kraji realizovány i další investice, jako například nyní započatá rekonstrukce památkově chráněné nádražní budovy v Jaroměři, která je navazující investicí na modernizaci kolejí a nástupišť provedenou před pěti lety. Budova dostane novou fasádu, střechu, okna i dveře a rekonstrukcí projde také interiér včetně zdejšího bufetu.

🚧Vedle toho letos také začnou rekonstrukce hygienických zázemí na třech železničních stanicích v Častolovicích, Hronově a Malých Svatoňovicích. Věřím, že spolu s rozšířením kapacity železničního úseku mezi Týništěm nad Orlicí a Solnicí (bude provedena letos) či plánovanou revitalizací trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Trutnovem, se cestovní komfort na těchto tratích zvýší.

💁‍♂O aktuální situaci i investicích do silnic a na železnici jsem podrobněji hovořil také v rozhovoru

v Hradecké Drbně: https://hradecka.drbna.cz/…/18447-o-investicich-do… a také v dalším díle svého podcastu Pískám-hraj! uveřejněného ve čtvrtek)

🅿️porada vedení kraje k výstavbě parkovacích míst u FN HK, kde je potřeba stávající kapacitu 1600 míst do roku 2040 navýšit cca na 2300 míst. V rámci dohody mezi FN, krajem a městem platí, že kraj poskytne pozemky a zásadně přispějeme na investici, kterou bude realizovat FN. Nyní jsme byli seznámeni s dopravní studií a naplánoval jsem další jednání s FN a městem, abychom se dohodli na dalším postupu – z mého pohledu projektování minimálně jednoho parkovacího domu s kapacitou cca 700 míst. Ale uvidíme, jaká budou stanoviska ostatních partnerů. V rámci porady jsme probírali také využití postupně opouštěných objektů školy v Opočně a fungování naší organizace KIVI, k čemuž na základě náměstkem pro školství prezentovaných informací svolávám v příštích dnech jednání.

👏a čekala mě ještě jedna milá povinnost, a to poděkovat paní Evě Svobodové, za 22 let úspěšného vedení Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, která se rozhodla na pozici ředitelky ke konci března skončit. Pod jejím vedením se knihovna v roce 2008 úspěšně přestěhovala do nového sídla na břehu Labe a násobně se rozrostly služby, které knihovna poskytuje. Nástupkyní se stala paní Daniela Ridlová.

Úterý

🛣 dopoledne jsem pracovně strávil v České Skalici. Se starostkou Zuzanou Jungwirthovou a místostarostkou Gabrielou Jiránkovou jsem probral probíhající rekonstrukce úseku silnice III/3036, III/3049 křižovatka Zblov – Česká Skalice u čerpací stanice ORLEN, kterou letos dokončíme, dále pak přípravu na rekonstrukci silnice III/285 15 ul. Zelená, která je v úseku II/304 odbočka ke Skaličanu po obchvat České Skalice I/33, jež má přijít na řadu v příštím roce. Také jsem si přijel prohlédnout silnici vedoucí kolem masokombinátu, kde došlo k sesuvu půdy. Jedná se o poměrně vytíženou silnici, na které je nyní jednosměrný provoz a čeká nás oprava.

💁‍♂Systémové řešení, ale vidím ve výstavbě přeložky, která tento úsek nahradí. Budeme nyní intenzivně pracovat na projektové dokumentaci. Předpokládám, že stavební povolení bychom měli mít do 02/2025. A chci moc poděkovat městu Česká Skalice za součinnost, díky níž máme pozemky pro stavbu zmiňované přeložky, i případnou rekonstrukci silnice Zlíč – Česká Skalice již vyřešené a připravené.

👨‍🌾navštívil jsem společnost AGRO CS a.s., kde jsem panem Janem Harantem, jedním z členů správní rady, debatoval o rozvoji, plánech a diferenciaci rizik. Mimo jiné tato společnost se v rámci činnosti svých pěti divizí (strojírenská, zahradní, agroslužby, bioenergie a petfood), může na základě výsledků posouzení platební schopnosti, finanční stability, hospodářské úrovně ekonomicky spjatého okolí, míry zadluženosti a dalších obchodních rizik již pět let po sobě pochlubit AAA hodnocením. A právě s ohledem na minimalizaci rizik i do budoucna se ve svých plánech a rozvoji chtějí zaměřit na další příležitosti, jako je například zpracování použitého textilu a jeho další využití (viz https://diakoniebroumov.org/), využívání nových technologií nebo snaze o výstavbu nájemního bydlení apod. Pro kraj jsou tak významnými spojenci v rámci pomoci např. organizacím jako je zmiňovaná Diakonie, ale i v rozvoji kraje vytvářením dalších pracovních příležitostí čí možností bydlení.

🖥zúčastnil jsem se zahájení cvičení @Czech Cybertron 2024 pro studenty bezpečnostních oborů, které hostila SPOŠ a SOŠ Dvůr Králové nad Labem. V rámci akce žáci prokazují nabyté znalosti obrany a bezpečnostních postupů při různých simulovaných (ale vycházejících ze skutečných událostí), zejména hackerských útocích. Letos v ní krom domácích přijali účast i studenti z Polska, Slovenska, Rakouska a Itálie a již po prvním dni se potvrdila vysoká úroveň i tohoto, v pořadí již čtvrtého, ročníku. Dvorská škola navíc nově disponuje kybernetickým polygonem, jenž vznikl za podpory kraje, jenž na něj přispěl cca 5 mil korun. Jde o skvěle vybavenou IT laboratoř zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, s jejímž využitím se výrazně rozšířily možnosti přípravy obrany proti útokům v kyberprostoru a nácviku nejrůznějších situací. Zvyšující se úroveň výuky na této škole, mě těší nejenom proto, že jsem zde studium Bezpečnostně právní činnosti před několika lety pomáhal zavést a učil jsem i první frekventanty, ale zejména proto, že s ohledem na novodobá bezpečnostní rizika je to velmi perspektivní a potřebný obor.

Středa, čtvrtek

🇨🇿🇸🇰tyto dva dny jsem spolu s kolegy z vedení kraje strávil převážně návštěvou partnerského Banskobystrického kraje, v jejímž rámci jsme s jeho předsedou Ondrej Lunter a jeho kolegy probrali řadu možností konkrétní spolupráce, zejména ve dvou strategických oblastech jako je školství a cestovní ruch. Například v červnu se vybrané školy našeho kraje zúčastní Fourfestu – soutěže studentů ze zemí V4 v odborných dovednostech budoucích kuchařů, číšníků, barmanů, baristů, someliérů, kadeřnic a kosmetiček, v Rimavské Sobotě. Diskutovali jsme i spolupráci středních škol zaměřených na obory obchodu a služeb, kybernetickou bezpečnost, grafický a oděvní design a propagaci a probrali jsme aktivity na výměnu zkušeností v oblasti cestovního ruchu. Možnosti spolupráce se otevírají i v oblasti regionálního rozvoje, což je klíčové pro podporu přeshraničních aktivit.🤝 Děkuji slovenským partnerům za skvělou přípravu i příjemnou atmosféru, jež provázela všechna jednání.

💐a ve čtvrtek pozdě odpoledne jsem se ještě zastavil ve veřejné knihovně v Červeném Kostelci, abych pogratuloval k významnému jubileu Antonína Burdycha, který 8. 4. oslavil 90 narozeniny (https://www.pametnaroda.cz/cs/burdych-antonin-1934)

Pátek

📋📞po návratu ze Slovenska mne čekalo velké množství administrativy a telefonátů – například starostku Střezetic jsem informoval o výsledku mého jednání na SŽ ke zrušení jednoho železničního přejezdu, ŘSD jsem připomínal oprávněné požadavky obcí Sovětice a dalších na objízdné trasy při výstavbě D35 na Hořicku, se starostou Špindlerova Mlýna jsem hovořil ohledně průběhu rekonstrukce tří mostů na silnici Vrchlabí – Špindl atd.

🏒zpestřením bylo setkání s 🇨🇦kanadskou velvyslankyní Emily McLaughlin, která se přišla podpořit @bonshockey z provincie Newfoundland při vzájemném hokejovém utkání s Mountfield HK. Výhra hradeckého týmu, který byl jednoznačně lepší v bruslení, byla už jenom pomyslnou třešničkou na dortu tohoto týdne.

Sobota, neděle

👨‍💼v sobotu jsem se zúčastnil 31. kongresu ODS, který jsem však kvůli zdravotním obtížím musel opustit před jeho koncem a 🌡dnes mi nezbývá než to vyležet a doufat, že mě to neomezí na dlouho. Každopádně Vám všem přeji krásný a úspěšný, žádnými viry a bacily jakéhokoliv charakteru, nenapadený týden.