Mgr. Martin Červíček, brig. gen. v. v.

Kde je vůle, tam je cesta

hejtman Královéhradeckého kraje
senátor Parlamentu ČR za Náchodsko

Co týden dal anebo vzal?


Včerejší galavečer v PETROF Gallery v Hradci Králové patřil především18 osobnostem, které byly vybrány, aby se staly nositeli/kami (dle letos nově vytvořeného systému oceňování) Řádu Královéhradeckého kraje nebo Medaile Královéhradeckého kraje I. či II. stupně.
Bylo pro mne velkým potěšením a ctí nejenom předat vlastní ocenění, ale zejména možnost setkat se s těmito lidmi osobně. Každý z nich svou nominaci získal za své skutky a nezpochybnitelný přínos v jiné oblasti, ale to, že jejich snažení přineslo či přináší prospěch i ostatním, je spojuje všechny.
‍♂A myslím, že si zaslouží, abych je i zde ještě jednou vyjmenoval a drobně představil:
Řád Královéhradeckého kraje byl za dlouholetou a obětavou práci pro rozvoj Královéhradeckého kraje udělen in memoriam Pavlu Hečkovi, který přes dvacet let působil jako místostarosta a starosta Meziměstí na Broumovsku, v letech 2016 až 2020 byl členem Rady Královéhradeckého kraje. Vždy prosazoval zájmy místních samospráv a jejich představitelů, kterým dobře rozuměl a významnou měrou se podílel na rozvoji kraje.
Medaile Královéhradeckého kraje I. stupně za vynikající reprezentaci kraje a ČR ve sportu získali: Hradecká rodačka Kateřina Siniaková. Tenis hrála pod vedením svého otce od pěti let a ve svých 25 letech získala zlatou medaili ve čtyřhře na OH v Tokiu, vyhrála Fed Cup, spolu s Barborou Krejčíkovou ovládla i Turnaj mistryň v Mexiku a řadu titulů vybojovala i na v turnajích Ženské tenisové asociace (WTA) a Mezinárodní tenisové federace (ITF), včetně French Open a Wimbledonu. Na aktuálním WTA žebříčku nejlepších tenistek světa ve čtyřhře jí patří 1. místo.
Sportovní střelec David Kostelecký, jenž se může chlubit dvěma tituly mistra Evropy, vyhrál Světový pohár v Al Ajnu a triumfoval na Evropských hrách v Minsku. Cenné kovy přivezl i z olympiád. V Pekingu si vystřílel první místo a v Tokiu se s kolegou Jiřím Liptákem postarali o světovou senzaci, kdy vyřadili všechny soupeře a o první a druhé místo soupeřili jen mezi sebou. V rozstřelu David Kostelecký chybil a skončil tak druhý.
Šárka Musilová z Trutnova po nehodě skončila na vozíku, ale to jí nebrání sbírat cenné kovy v lukostřelbě. V roce 2018 vyhrála Mistroství Evropy v para lukostřelbě v Plzni. Spolu s Davidem Drahonínským v soutěži smíšených dvojic získali bronz na paralympiádě v Riu a úspěch slavili i v Tokiu. Z Japonska si dvojice odvezla stříbro a Šárka Musilová pak obsadila druhé místo i v soutěži jednotlivců.
Aleš Kisý, rovněž po nehodě upoutaný na invalidní vozík, začal s atletikou v roce 2003 a věnuje se převážně vrhu koulí. Není mu cizí ani vrh oštěpem a diskem nebo rugby. Úspěšný byl na Mistrovství světa v Kataru či Mistrovství Evropy v Itálii. Čtyřikrát reprezentoval Českou republiku na paralympiádě, třikrát skončil v první desítce a při posledních hrách v Tokiu získal bronzovou medaili ve vrhu koulí v kategorii mužů.
✒Za 21leté vedení Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, v jehož vedení působila od doby jeho vzniku v roce 2000, kdy se kraje postupně přetvářely z okresních úřadů, si odnesla rovněž Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně Ivana Křečková. Krajský úřad začala vést s 56 zaměstnanci. Podařilo se jí vytvořit kvalitní úřad, který pomáhá lepšímu životu v kraji.
‍⚕Profesor Jaroslav Malý, lékař a bývalý vedoucí onkologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové tuto medaili získal za dlouholetou a obětavou práci v oblasti medicíny. V letech 2001 až 2012 působil ve funkci přednosty II. interní kliniky fakultní nemocnice a lékařské fakulty. Už v 70. letech byl členem lékařského týmu, který poprvé v Československu transplantoval dárcovskou kostní dřeň. Jedno volební období působil jako senátor pro Hradecko, dnes je lékařský náměstkem ředitele fakultní nemocnice a členem kolegia děkana Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
Medaile Královéhradeckého kraje II. stupně byla udělena Václavu Uhlířovi za dlouholetou a obětavou službu ⛪církvi a obnovu varhan v našem kraj. Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. Věnuje se pedagogické činnosti, vystupuje na koncertech a publikuje nahrávky. Vyučil se i varhanářem a velmi aktivně usiluje o záchranu několika set varhan, které se nacházejí na území kraje. Poznatky z mnohaleté dokumentace těchto nástrojů využil pro dvě publikace: Historické varhany v Čechách a Varhany královéhradecké diecéze.
Za dlouholetou a činorodou práci v oblasti kultury a sportu si stejnou medaili odnesl Jaroslav Veselý. Kulturně-společenské akce, u jejichž zrodu Jaroslav Veselý stál, dodnes významně spoluutvářejí kulturní dění v Jičíně a v mnoha případech mají celorepublikový význam a ohlas. Nejinak je tomu i ve sportu, řada akcí založených Jaroslavem Veselým se koná dodnes, například Běh 17. listopadu, který se v roce 2019 uskutečnil už popadesáté. Jaroslav Veselý je i autorem řady vlastivědných článků.
Dalším, kdo získal Medaili Královéhradeckého kraje II. stupně, je Anna Řeháková, a to za dlouholetý kulturní rozvoj a prezentaci regionu. Celý život věnuje kulturnímu rozvoji a propagaci regionu Českoskalicka a Novoměstska. První kulturní akci v Ratibořicích uspořádala už v roce 1968. Doslova legendárním se stala její akce Oživlé postavy z Babičky Boženy Němcové, které Anna Řeháková vymyslela a kompletně zařídila, a to včetně kostýmů. Anna Řeháková stojí za vznikem i dalších akcí, jako je například Advent v Babiččině údolí nebo zahájení turistické sezóny na zámku v Ratibořicích a podílela se i na zahájení činnosti Vily Čerych v České Skalici.
Také Miloslav Pour byl nominován a získal tuto medaili – za dlouholetou a obětavou práci pro rozvoj Nové Paky a sportu. Dvacet let působil jako zastupitel Nové Paky, několik let také zastával funkci neuvolněného starosty a místostarosty města. V roce 1990 stál také u vzniku městského měsíčníku Achát, jehož je dodnes stálým dopisovatelem. Kromě práce pro rozvoj města se celý život věnoval sportu, ať již jako aktivní sportovec či trenér. Trénoval basketbal od žáků po dospělé. Miloslav Pour se může pyšnit titulem Legenda novopackého sportu a oceněný byl i jako nejlepší trenér regionu.
Za dlouholetou práci v oblasti vzdělávání a výchovy mládeže byl stejnou medailí oceněn Antonín Berdych. V roce 1942, kdy mu bylo pouhých osm let, mu nacisté vyvraždili většinu nejbližších příbuzných. Jako poslední žijící svědek událostí, které se v roce 1942 udály kolem ukrývání parašutisty Jiřího Potůčka z výsadku Silver A na Končinách u Červeného Kostelce, dodnes aktivně navštěvuje školy, účastní se besed a různých pietních akcí po celé České republice. Dál neúnavně vypráví tragický příběh svých nejbližších a přispívá k tomu, abychom na temnou minulost naší země v období po atentátu na Reinharda Heydricha nikdy nezapomněli.
‍Učitel základní školy v Plhově Jaroslav Štěpán Medaili Královéhradeckého kraje II. stupně obdržel za dobrovolnou a obětavou péči o pacienty s covid-19 a podporu zdravotnického personálu. Během pandemie, při náročné on-line výuce svých žáků ještě odpracoval bezmála 500 hodin jako dobrovolník v náchodské nemocnici a staral se o pacienty hospitalizované s vážným průběhem onemocnění covid-19. Peníze, které si prací v nemocnici vydělal, investoval zpět, a to například v podobě občerstvení pro zdravotníky na covidovém oddělení.
Za dlouholetou práci na úspěšné záchraně hradu Vízmburk byl touto medailí oceněn Jaroslav Balcar, který od roku 2002 neúnavně pracuje na záchraně zříceniny hradu. Pro získání finančních prostředků na opravu hradu neváhal ručit za úvěr bance svým vlastním domem. Díky jeho úsilí se podařilo zříceninu nejen zrekonstruovat, ale také ji otevřít veřejnosti.
‍Také Zdeněk Vít byl oceněn Medailí Královéhradeckého kraje II. stupně. Získal ji za dlouholetou práci pro obec Libňatov a místní sdružení dobrovolných hasičů, jíž zasvětil svůj život a je jedním z nejdéle sloužících starostů SDH Libňatov. Kromě práce pro místní sbor se aktivně podílí jako dobrovolník na společenském životě v obci. Zasloužil se o vybudování hasičského zázemí v Libňatově a patřil k hlavním iniciátorům pořízení nové projektové dokumentace na výstavbu hasičské zbrojnice, kterou vedení obce chystá.
Za dlouholetou práci a přínos pro regionální historii byla stejnou medailí oceněna Lydia Baštecká. 20 let pracovala jako ředitelka Státního okresního archivu Náchod a kromě úspěšného vedení a rozvoje této instituce velmi intenzivně bádala a publikovala texty o historii regionu. Stala se autorkou a spoluautorkou desítek knih a několik stovek článků. Napsala například monografii o Broumově a Náchodě nebo studii Jak se žilo na kladském pomezí. Lydia Baštecká se velmi aktivně zapojovala i do kulturního života ve městě, pořádala literárně-hudební večery a dlouhá léta vykonávala funkci náchodské kronikářky.
⛰Vlastimil Pilous tuto medaili obdržel za úspěšnou vědeckou činnost a práci pro rozvoj regionu. Třicet let působil jako geomorfolog na Správě Krkonošského národního parku. Publikoval již 23 odborných prací o Krkonoších a Jizerských horách, které se věnují například horským potokům. Vytvořil i zásady pro pasportizaci a péči o horské komunikace, které jsou dodnes závazným právním podkladem pro všechny správce horských komunikací v Krkonoších. Napsal také přes 350 odborných či populárně naučných článků a je spoluautorem řady knih, například vlastivědné encyklopedie o Krkonoších. Vytvořil také turisty velmi vyhledávanou naučnou Mravenčí stezku v Hostinném.
‍‍‍Poslední, kdo si letos odnesl Medaili Královéhradeckého kraje II. stupně byla Vlasta Neckařová, a to za dlouholetou práci pro rozvoj a propagaci pěstounské péče. Celý svůj život se věnuje dětem vyrůstajícím bez lásky a péče biologických rodičů. Sama se kromě výchovy dvou vlastních dětí stala pěstounkou dalších dvou. Spoluzaložila a nyní řídí Centrum pěstounských rodin, které dlouhodobě zajišťuje kvalitní potřebné služby pro tyto rodiny, podílela se i na otevření Skladu oblečení, hraček, školních, sportovních a dalších potřeb pro děti vyrůstající v pěstounských rodinách, jež pomáhá pěstounům snížit ekonomickou náročnost péče o přijaté děti.
Ještě jednou tedy děkuji všem oceněným za to, že díky nim je náš kraj, naše země a naše společnost o něco bohatším.
‍♂A na závěr jenom ještě zmíním, že nám tento slavnostní večer zpříjemnili svým uměním klavírní virtuóz Matyáš Novák – Pianist , smyčcový orchestr Smiling String Orchestra a zpěvačka @Livie Kuchařová. Všechny je tak trochu „podezřívám“, že by díky svému úsilí a výsledkům, kterými přes svůj mladý věk už nyní významně reprezentují náš kraj, jednou také mohli stát na pódiu nejenom v roli účinkujících