Mgr. Martin Červíček, brig. gen. v. v.

Kde je vůle, tam je cesta

hejtman Královéhradeckého kraje
senátor Parlamentu ČR za Náchodsko

Co týden dal anebo vzal?


Pondělí

🦷týden jsem začal návštěvou zubaře – naštěstí nikoliv z urgentních důvodů, ale plánovaně, takže jsem hned poté mohl směle pokračovat ve svých hejtmanských povinnostech. První jednání mě čekalo se zástupci O2, a to k informačnímu systému při mimořádných krizových situacích. 📢Chci jej zavést pro všechny krajské organizace, abychom do budoucna měli v případě takových situací možnost včas a o všem důležitém veřejnost informovat.

🪵o připravovaných změnách v oblasti dřevozpracujícího průmyslu při výstavbě dřevěných budov jsem jednal se členem pracovní skupiny ministra zemědělství a generálním ředitelem společnosti Matrix Liborem Burianem.

👨‍🚒protože jsem v průběhu na akce bohatého víkendu nezvládl navštívit všechna místa, kam jsem byl pozván, jako například na oslavy Sboru dobrovolných hasičů v Olešnici, vyrazil jsem jim i mimo oslavy poděkovat za jejich činnost a probrat nové plány i možnosti, jak je podpořit ze strany kraje.

(viz můj pondělní příspěvek)

Úterý

📝s ředitelkou SOL jsem jednal o našich ozdravovnách a hospodaření naší krajské organizace.

🏫s ředitelem střední školy v Novém Bydžově jsme diskutovali o budoucím záměru využít Domov pro seniory v Chotělicích jako internát pro studenty školy, kteří jsou ze vzdálených míst.

🤝s paní Larysou Prodanets jsme hovořili o spolupráci se Zakarpatskou oblastí, která je naším dlouholetým partnerským regionem.

🚅s vedoucím odboru dopravy jsme seděli nad harmonogramem zavádění nových vlakových souprav do provozu na našich železničních tratích.

🛣s náchodským starostou jsme řešili majetkové vyrovnání za pozemky v souvislosti výstavbou přeložky Běloves – Velké Poříčí, která je krajskou investicí a dále jsme jednali o obchvatu Náchoda a výstavbě depozitáře pro krajské Muzeum Náchodska.

Středa

🚨schůze senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, na níž jsme projednali informace o nasazení sil a prostředků při zahraničních misích, informace a přehled vojenských cvičení mimo ČR a na našem území, probírali jsme závěry ze Summitu NATO v USA a též jsme byli seznámeni s průběžnými informacemi k policejnímu zásahu proti střelci na Filozofické fakultě UK. Přičemž k posledně jmenovanému dodávám, že hned na začátku roku, kdy jsem ocenil profesionální provedení policejního zásahu přímo v budově na fakulty a také to, že po bezprostředně po něm podávali informace, jsem současně deklaroval, že tím (bez podrobného vyšetření celé události) policie vstupuje na tenký led. A to proto, že případné nepřesnosti budou, v konfrontaci s informacemi upřesňovanými postupným detailním prošetřováním, veřejností nakonec vnímány velmi kriticky. Což se nyní při oprávněnému zájmu ze strany pozůstalých o věcně důvěryhodné vysvětlení dílčích nesrovnalostí děje. Jedním z poučení do budoucna tedy mimo jiné je, že se policie, jejíž příprava na zásahy proti střelci se od roku 2011 velmi zdokonalila (což prokázal i vlastní zákrok na fakultě), bude do budoucna muset také připravit na komunikaci v takových mimořádných situacích a připravit operativu/kriminální policii na efektivní součinnost při prověřování všech informací. A to i doprovázejícího zásahu uniformovaných policistů s ohledem na takové skutečnosti, jako například v tomto případě, kdy události na fakultě předcházela ta v Klánovickém lese spadající do kompetence Pražské policie a událost v Hostouni s příslušností Středočeské policie. Považuji za přínosné pět oblastí k větší efektivitě, jež vytvořila pracovní skupina SKPV – Informační systémy a jejich možnost vytěžování; kooperace bezpečnostního a zpravodajského prostředí; analytika a práce s daty, při šetření konkrétních případů; práce na místě a využití kritických informací k dalším opatření.

Vnitřní kontrola policie, šetření GIBS, vyšetřování KSZ s následným dohledem VSZ již má své závěry, byla zřízena vyšetřovací komise a předpokládám, že po ukončení její práce budou rodinám obětí tohoto hrůzného činu důvěryhodně a ve všech souvislostech zodpovězeny všechny vyřčené otázky a přijata opatření, která pomohou v širších souvislostech k ještě větší připravenosti všech, jež jsou k řešení podobných mimořádných událostí, určeni a v nepos.

Čtvrtek

👩‍💼👨‍💼schůze pléna Senátu PČR, na níž jsme projednali například👇:

👛novelu zavádějící valorizační mechanismus minimální mzdy, postup kolektivního vyjednávání a další nad rámec směrnice. Přičemž minimální mzda bude součinem predikce průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství na následující kalendářní rok a koeficientu pro výpočet minimální mzdy․ V návaznosti na úpravu minimální mzdy se upravuje výše příplatku za ztížené pracovní prostředí. Pro mzdovou sféru činí výše příplatku nejméně 10 %, pro platovou sféru je dáno rozpětí v rozsahu 5 až 15 % měsíční minimální mzdy.

🖋Upravuje se postup kolektivního vyjednávání v případě plurality odborových organizací – pokud se neshodnou na společném postupu, zaměstnavatel bude oprávněn uzavřít kolektivní smlouvu s odborovou organizací, která má největší počet členů. Ruší se právní úprava zaručené mzdy, nově se upravuje pouze zaručený plat tak, že zvýšená ochrana se bude vztahovat pouze na zaměstnance ve veřejné sféře.

Zakotvuje se dodatková dovolená i pro zdravotnické pracovníky státní příspěvkové organizace Ministerstva spravedlnosti, kteří budou poskytovat zdravotní služby vězněným osobám, a pro zaměstnance Probační a mediační služby, kteří jsou v přímém styku s obviněnými a odsouzenými.

Za účelem snížení administrativní zátěže se vypouští povinnost zaměstnavatele vytvářet písemný rozvrh čerpání dovolené.

🗓Zavádí se úprava tzv. samorozvrhování pracovní doby jako možnosti dohody zaměstnavatele se zaměstnancem o tom, že zaměstnanec si bude pracovní dobu v předem stanovených mantinelech rozvrhovat do směn sám

👨‍⚕Upravují se podmínky práce pro zaměstnance ve zdravotnictví (prodlužuje se maximální délka směny pro zaměstnance ve zdravotnictví, a to až na 24 hodin namísto stávajících 12 hodin) Znovu se zavádí možnost zkrácení nepřetržitého odpočinku v týdnu. Zakotvuje se příplatek za zvýšenou zátěž zaměstnance ve zdravotnictví v souvislosti s odpracováním dlouhé směny. Zavádí se nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve vyjmenovaných případech zvyšování a prohlubování kvalifikace

🧮Sjednocuje se postup výpočtu náhrady za ztrátu na výdělku u osob po pracovních úrazech a osob s nemocemi z povolání. Upravuje se maximální přípustná výše osobního příplatku ve veřejné sféře z 50 % na 100 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen.

🌾👨‍🌾Petice vyzývající „k odstranění nerovných podmínek pro sdružené vlastníky v rámci podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům“. S účinností od 1. 4. 2023 platí pravidlo, že na přímé platby v rámci redistributivní podpory v zemědělství je určeno 23 % z celkového objemu finančních prostředků a zároveň jsou přímé platby omezeny pouze na prvních 150 ha půdy obhospodařované jedním podnikatelem s IČO. To dle petentů znevýhodňuje sdružené drobné vlastníky, kteří jsou sdruženi do zemědělského družstva (PO), protože uvedené podmínky se vztahují na subjekt s jedním IČO.

💁‍♂Jsem podporovatel petice, a proto jsem kromě svého vystoupení hlasoval v její prospěch, přičemž Senát nakonec odhlasoval pouze konstatování, že jí bere na vědomí.

Pátek

📑velkou část dne jsem strávil vyřizováním administrativy a různých podnětů, zejména k požadavkům na opravy silnic.

🛣se starostkou Olešnice jsem jednal o rozhodnutí zastupitelstva o změně statutu zdejší jednotky požární ochrany. Dohodli jsme se na dalším osobním setkání, a to jak k tomuto tématu, tak i k opravě silnice z Olešnice přes Rokoli až do Nového Města nad Metují.

🍷odpoledne jsem se v Rychnově nad Kněžnou v prostorách zdejšího zámku setkal s mnoha návštěvníky akce Léto s vínem, a stačili jsme probrat mnoho nevážných, ale i vcelku pracovních témat.

Sobota, neděle

🚗sobotu jsem strávil opět na cestách. Nejprve jsem zavítal na Svatoanenské slavnosti v Domově sv. Josefa v Žírči, a to nejenom abych zde podpořil benefiční akci, ale také abych si popovídal o dalších plánech v rozvoji širokého spektra sociálních služeb, jejichž zabezpečení je jednou z priorit vedení kraje. (více – viz můj sobotní příspěvek).

🤝další zastavení bylo v Libošově, kam mě po roce opět pozvali místní občané. Zřejmě je nedávno splněný úkol z loňska, kdy jsem slíbil, že pomohu se záchranou historického Podsemínského mostu, motivoval k tomu, zadat mi další.😉 Povídali jsme si o rozvoji miniregionu Sobotecka, opravách silnic, ale i o zemědělství, energetice, nebo o zdejším kostele, domově pro seniory či o Šolcově statku v Sobotce. Děkuji za pozvání a co jsem dnes přislíbil, nepochybně opět splním 😉

🎉a do třetice – Lázně Bělohrad, kde probíhaly oslavy Bertolda Viléma z Valdštejna. Se zdejší starostkou jsme kromě toho stihli ještě probrat plány na rozvoj města, lázeňství i všední starosti starostování.

🏰neděle měla patřila rodinnému výletu na tajemstvím opředený hrad Houska, o kterém náš Toník hodně slyšel, a měli jsme se jet přesvědčit, že s tou bránou do pekla to není tak žhavé a není čeho se bát. Počasí nám plány trochu změnilo, ale zase je nač se těšit příště. Přeji krásný, prázdninovými výlety (nebo alespoň plány na ně) naplněný, týden Vám všem.🥾